annas

Je i v současnosti možné nalézt poučení ve starých moudrostech a použít je? Není historie svědectvím času?

  1. "Slzy jsou perly, nikdo neví, zda jsou opravdové. – Indonéské přísloví.
  2. Cukr neschovávej k mravencům – Kambodžské přísloví.
  3. Uměl jsi vzlétnout, uměj i slétnout – Mongolské přísloví
  4. Není číše, aby tě zbavila žalu – Čínské přísloví
  5. Želva snese tisíc vajec, nikdo o tom neví, slepice jen jedno a co je přitom rámusu. Malajlámské přísloví"

http://kaleidos­kop.webz.cz/

Kdy byste některé přísloví použili?

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/knihov­na-vzd%C4%9Bl%C3­%A1v%C3%A1n%C3%AD-moudrost-3115371/

Nejlepší odpověď
mosoj

Samozřejmě že dá. Jenom je to třeba „přeložit“ do současné mluvy a chápání.
Moudro se nemění, mění se lidé.

Další odpovědi
Edison

Kdo se nepoučí ze starých mouder, která vycházejí z prodělaných chyb, je nucen ty chyby opakovat.
Zapomínat je lidské, odpouštět… to asi všichni známe…
Proto, když mi někdo říká „zapomeňme na to“, na to říkám, že zapomenout by znamenalo zahodit poučení a stejnou chybu opakovat. Proto na podrazy ostatních nezapomínám. Občas jsem schopen je odpustit.

Drap

Ano,vždy je možno nalézt poučení ve starých moudrech a aplikovat je na současnou dobu., i když se někdy na první pohled zdají být až archaická. Historie je svědectvím času. Zde si je však třeba vždy uvědomit, že historii píší vítězové. Taky se tvrdí, že historie se opakuje. Podle mne to neni pravda, Historie se neopakuje, jen důsledky mohou být stejné, a lidstvo dělá po takových událostech stejné chyby a nebere si právě ta doporučení z minula.
Na všechny uvedená přísloví by se dala najít celá řada konkrétních situací v dnešní době, bylo by to však psaní na ještě hodně dlouho a rozsah těchto stránek nepopčítá s tak dlouhými příspěvky.

hapiky

Jsou moudra, která platí povětšinou pro danou dobu, či dobu blízce minulou, ale některé přežijí (platí)věky.
Dvakrát měř, jednou řež platilo a bude platit i v budoucnu.
Že šaty dělaj člověka již kromě ojedinělých případů již neplatí. Oháknout se může dnes každý, pominemeli bezdomovce, atd…
Želva snese tisíc vajec… bych použil třeba na určité lidi, kteří „umí“ celý život dávat a nic za to nežádají, oproti těm, co udělají jeden dobrý skutek a jsou toho plné noviny.