zjentek

Je i při šachu důležitá pohybová inteligence?

Hra na šachy.

Myslel jsem spíš nějaký sofistikovaný klamání trupem, třeba i s hlavou, nebo tak něco.

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, co poažujete za pohybovou inteligenci. Pokud to, že hráč pohybuje rukama a přitom se stále vrtí, když sedí, tak zřejmě ano.

Jak je to s inteligencí u šachistů? Přečtěte si článek „Co dělá šachového génia: inteligence nebo paměť?“

http://www.sci­enceworld.cz/clo­vek/co-dela-sachoveho-genia-inteligence-nebo-pamet-597/

Další zdroje v odkazu

"Je samozřejmě přirozené soudit, že vynikající šachové schopnosti předpokládají mimořádnou inteligenci, ba snad až genialitu. Jenže tak tomu zdaleka není. O mnoho přesnější není ani všeobecně rozšířená představa, že nejlepší šachisté jsou cosi jako živé počítače, schopné zapamatovávat si megabity informací a propočítávat si vývoj zápasu na desítky tahů dopředu.

Jak už bylo řečeno, ve skutečnosti neexistují žádné důkazy, že by šachoví mistři měli kromě schopnosti dobře hrát šachy ještě nějaké další mimořádné vlohy. Celé generace badatelů se pokoušely zjistit, proč někdo hraje šachy dobře, a jiný ne. Odhalit jistý „šachový gen“ či nějakou zvláštnost v raném vývoji budoucích šachistů se ale nakonec nepodařilo. Faktem ale je, že v šachu se stejně jako v hudbě či matematice rodí skutečné zázračné děti. Ty pozorují výkony dospělých, bezděky vstřebávají pravidla – a pak ty dospělé najednou začnou hravě porážet a stávají se z nich dětské hvězdy"

Další odpovědi
Drap

Je. Musíš natáhnout ruku, uchopit figuru, a koordinovat pohyb tak, abys ji bezpečně dopravil na novou pozici.

Kepler

Určitě je důležitá. Jinak by sis mohl vypíchnout pinďourem oko, jak vyprávěl Ivan Mládek.