Kepler

Je i jinde ve světě tak rozšířené soužití partnerů „na psí známku“?

Nebo je ČR v tomto směru přeborník? Co je vlastně příčinou, souvisí to snad s tím, že jsme národ neznabohů?

Nejlepší odpověď
Bobek 2

V roce 2007 se na Islandu 66 % dětí rodilo nesezdaným matkám – nad 50 % to bylo ještě ve Švédsku a Norsku, blížila se tomu i Francie. (V rámci Kanady pak v tomto směru vybočuje Québec, kde ten podíl taky přesáhl 50 % / zřejmě to chytili od Francouzů).

https://common­s.wikimedia.or­g/wiki/File:Non_ma­rital_by_countri­es.gif

U nás jsme nyní těsně pod 50 %, a dokonce v roce 2018 začal ten podíl trochu klesat. V tom roce 2007 jsme měli 34 %, tedy jsme byli daleko za severoevropskými zeměmi, USA i Británií – z té tabulky jsme byli srovnatelní s Irskem.
https://www.czso­.cz/csu/czso/po­dil-deti-narozenych-mimo-manzelstvi-v-letech-1950-2018

Celosvětově to asi souvisí jednak s emancipací žen a jednak se štědrou sociální podporou od státu. U nás kromě bezbožectví, resp. slabého společenského postavení církví, v tom může hrát roli obecná nedůvěra a neúcta k úřadům a státním institucím.

Další odpovědi
iceT

Je jednodušší si sbalit igelitku než se složitě rozvádět, ale nesmí v tom figurovat děti.

Ametyst

Tenhle jev jsem poprvé viděla v bývalé NDR někdy na začátku 80.letech. Matky měly sice partnery- otce svých dětí- ale z daňových důvodů se jim hrubě nevyplatilo uzavírat manželství. Zůstávaly svobodné z finančních důvodů.

Kryšpín

Tam kde je stát velmi štědrý, tak převládnou prachy, majetek, sobectví a šikovné pumpování státu.

Malvína

Není to “na psí knížku”? O známce slyším prvně, ale ráda se přiučím 😁

quizzi

Přesně, také znám jen na „psí knížku“.

Kepler

Jo, popletl jsem to. Na druhé straně zase psi knížky nenosí, leda snad ti asistenční svému pánovi…:-)

Malvína

😁 To máš recht!