hapiky

Je hřích i pouhá hříšná myšlenka?

Říká se, že od myšlenky není daleko k činům.

Nejlepší odpověď
Danina65

Souhlasím s ivzes, zdá se mi, že v tom nemají jasno ani ti, kteří si říkají „povolaní“, tím myslím různé a jiné církve

Další odpovědi
Kepler

Myšlenka ne, tolik svobody ještě máme. Vsadím se, že hříšné myšlenky měla i sv. Tereza. Těm se prostě neubráníš, rozhodující jsou jen činy.

zjentek

Blbost. Já každou ženskou, kterou potkám, vidím nahatou. Úplně precizně přesně ji vidím, do každičkýho detailu, jako bych byl ten bůh, ale nikomu o tom neříkám a ani tady ty detaily rozepisovat nebudu!
Tak to jako hřeším? Blbost, žiju si svobodně a neomezeně, jako ten bůh.

Roman71– ta tvoje verze možná platí, ale pouze, když seš vdanej!

dubraro

Některá přísnější náboženská společenství to tak vykládají.
Otázkou je, nakolik to myslí doopravdy a nakolik je to jen nástroj ke snadnější manipulaci s věřícími, u kterých se vyvolá pocit viny.

ivzez

Někdy ano.
Ale to by bylo na dlouhý rozbor…

Roman71

Ježíš jednou odpověděl na dotaz farizeů takto: „Jestliže se muž dívá na ženu tak, že k ní má vášeň, již s ní ve svém srdci zcizoložil.“

Když máš podobné myšlenky, jako bys už jednal. Jiný verš z Bible říká:
„Bedlivě střež své srdce.“

..takže, dávej si pozor nad čím přemýšlíš, protože hříšná myšlenka je také hřích.

Roman71

zjentek: Poznamenávám, že to není má verze, ale Ježíšův výrok. Tady je úplně jedno, jestli jsi svobodný nebo v manželství. Rozdíl by byl jen v tom, zda by to bylo smilstvo nebo cizoložství. Obojí je hřích, tedy jasné porušení Božího zákona.

Kepler

On to Ježíš myslel tak, že od hříšné myšlenky (pokušení) k dokonanému hříchu je někdy opravdu jen krůček. Protože byl moudrý, kázal to jako prevenci.

Roman71

Keplere, přesně tak to bylo myšleno. Když taková myšlenka vstoupí do srdce, zplodí hřích a hřích, když je dovršen, zplodí smrt (Jakub 1.kapitola, 14–15.verš). Prevence je velmi důležitá :)