Rokio

Je horší prokrastinace, nebo lenost? Co myslíte?

Prokrastinace je odkládání povinností na později, zatímco lenoch flákání považuje za způsob života. Co je podle vás horší?

A znáte nějaké metody, jak zmírnit prokrastinaci?

zdroj obrázku: pixabay.com – https://pixaba­y.com/cs/pohov­ka-nábytek-ležící-dívka-2726277/

Nejlepší odpověď
annas

Mrkněte se do archivu.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=prokrasti­nace%20

Prokrastinace se v poslední době zaměňuje za lenost. Nedá se ztotožnit. Jde spíš o psychický problém, zvláště u náročnějších ú­kolů.

Člověk ví, že má něco udělat, ale stále odsouvá – raději se dívá na TV, mám dost času, ale pak vypracuje na poslední chvílim, stresuje se, že úkol nestihneme splnit tak, jak si přál, vyčítá si to, nespí, tím ohrožuje své zdraví.

--
Lenost – něco neudělám dnes, udělám zítra, ráno moudřejší večera., co se vleče, neuteče atd. Netýká se zpravidla termínovaných ú­kolů.

U prokrastinace by mělo platit Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek.

Nejsem ani pro jedno, ale spíš preferuji lenost …

„10 způsobů, jak bojovat s prokrastinací a chorobným odkládáním povinností na později“
https://www.re­flex.cz/prokras­tinace-odkladani

Další odpovědi
Drap

Ve výsledku to vyjde na stejno. Metoda je snadná, uvědomit si to a navštívit psychologa.

zjentek

Nebudu tady rozepisovat o faktu, že vlastní formulací tvý podotázky sis už vlastně odpověděl (ten druhej oproti prvému už později NIC NEMUSÍ, což je z logiky věci tak nějak více fajn- chápeme se ;)). Spíše jde o to, kolik toho „musíš“. Pokud nic nemusíš, těžko budeš budit dojem lenocha a UŽ VŮBEC na tebe nebude možný ušít podobu prokrastinátora, to jednoduše NEGROZÍ, ten je šitej na míru ovčanům, kteří jsou TRENDY a tudíž nic jinýho, než HOŇKU v několika na sebe navazujících zaměstnáních, neznají. Takže- pokud se musíš jen vyspat, abys nepadl únavou, oblíct se, abys nezmrzl, najíst se, BO TO JE PALIVO a bez něj nejedeš, dodržovat hygienu, aby tě život nesežral zvenčí (zevnitř je to normálka, to je klasický stáří), tak v tomhle světle nejsou prokrastinace a nakonec ani lenost tak špatný!

(Krom výše zmiňovanejch povinností musíš ještě taky kakat, ale jinak život není zase taková hoňka, aby se muselo furt lenit nebo co, hele, víš co, níže ti posílám odkaz a ten ti tu otázku vlastně CELOU VYSVĚTLÍ nejlépe, ahoj ;))

https://cesti­na20.cz/slovnik/ne­kakacenko/

Jakub Tlapal

Podle mě je lenost mnohem horší. Tu má člověk ve všech činnostech a celý život. Lenoch se jen těžko předělá na člověka, který celé dny tvrdě pracuje. Kdežto prokrastinace může být třeba jen u pracovních činností. Já jsem s ní měl taky jeden čas docela problém a hodně mi pomohla audiokniha Stop prokrastinaci! , tak vřele doporučuji.