Rokio

Je horší, pokud pacient nebere léky, nebo užívá takové léky, které se mu hodí?

V případě, že pacient užívá pouze léky, které se mu hodí a objektivně mu prospívají, je to na závadu? Co takovému člověku hrozí?

Nejlepší odpověď
Reezo

Otázka je, na co by měl užívat ty léky? Každopádně užívání „léků“ bez důvodu je hloupost. Lidský organismus si po nějaké době začne zvykat na dotyčný lék a může se vytvořit i určitý druh závislosti na nich.
Nejhorší je, když někdo bere antibiotika, aniž by měl nějakou nemoc.

Já osobně neberu žádné léky, ani proti bolesti, když mě občas bolí hlava. To by musela být opravdu nesnesitelná bolest, abych si vzal prášek proti bolesti.
Každopádně, když chytím jednou za 10 let angínu či chřipku, tak beru léky dokud se necítím zdráv a potom je vysadím.

Doporučuji chodit na pravidelné prohlídky a hlavně se svěřovat lékaři se všemi neduhy, které nás trápí.

Další odpovědi
Drap

Nelze zevšeobecňovat. Případ od případu to může být jiné. Každý soudný pacient by se měl řídit radami lékaře.

Kepler

Nejhorší věc, kterou pacient může udělat, je brát léky podle vlastního uvážení, i když pro některé skupiny léků to neplatí. Nebrat léky taky může vést ke zhoršení zdravotního stavu. Nejlíp probrat to s lékařem.

da ny

Mnohem horší je, pokud pacient s psychiatrickou Dg. svévolně neužívá léky (schizofrenie, duševní poruchy apod.).
Může být sobě i druhým nebezpečný.
Může tak skončit v zařízení, pod dohledem, nařízené opatrovnictví (zodpovědnost za dohled nad užitím léku) atd. atp.

Menší zlo je, když si člověk sem tam nějakou tabletu nevezme.
Léky na vysoký TK si obvykle snižuje (radí lékař), pokud kolísá (vezme třeba ½).

Někteří staršáí senioři léky neberou. Bez nich se cítí lépe.
V lékárně nafasují na Rp. plnou igelitku léků. Na konci měsíce nebo za čtvrt roku ji tam zodpovědně vrátí .
Pan doktor by poznal a vynadal by jim, pokud by je nevyzvedli! Někdy i hrozí vyřazením z evidence…. A seniior přece jen 1 nebo 2 léky z 5 – 10 někdy užívá.

Kelt

To nelze posuzovat obecně. Prostě pacient má předepsané nějaké léky a měl by je brát. Nedělá to co má. Časem se to může zhoršit i když to tak ze začátku tak nevypadá. Pane doktore už mi nechutnají ani ta jídla, která jste mi zakázal.

Dochy

Co je to „objektivně prospívají“? Kdo to „objektivně“ určí? Pacient vždy jedině subjektivně. A pokud nerozhoduje opravdu informovaná osoba, může to být špatně. Pacientovi klidně může být „objektivně“ nejlépe po LSD. Otázka je jak dlouho…