Ella

Je hloupé mít potřebu připoutat se v linkovém autobuse?

Každý den jezdím do a z Prahy, přes padesát kilometrů s jednou společností. Jejich autobus za celou dobu trvání společnosti havaroval jenom jednou a to ještě ne přičiněním řidiče. V posledním roce přikoupili pár autobusů, které mají bezpečností pásy (autobusy jezdí ještě jednu trasu do Podkušnohoří), tedy jenom tu dolní část, akorát za řidičem a vpravo od něj jsou sedačky vybavené pásy jako v osobáku.
Včera jsem s ním jela a jelikož mám velkou potřebu dodržovat značky a přepisy, tak jsem si nemohla nevšimnout nálepky „Povinnost použít bezpečnostní pásy“, která byla vylepená v buse. I sem si říkala proč ne? to není na škodu, ale ta bába vedle mě tak blbě čučela, že sem toho nechala :/

Je to hloupé?

Nejlepší odpověď
Damiana

Na báby (ale i dědky, podivné týpky, namachrované dámičky a trapné puberťáky) se vykašli. Pásy tam jsou od toho, aby se cestující připoutali a snad to bude časem i pravidelem.
Nedivím se, že máš strach. Podvědomí funguje, zejména pokud jsi již byla svědkem nějaké dopravní nehody (z jakéhokoli zavinění) a pak také ta TV a tisková masáž podrobných popisů dopravních nehod také člověku na klidu, natož fanfarónství nepřidá.
Takže, klidně se poutej, jde o tebe.

Další odpovědi
anonym

Hloupé to není,jen u nás bohužel málo obvyklé.A vzhledem k tomu,že předpisy poutání v busech nenařizují (zatím),tak ty cedulky jsou tam asi proto aby v případě nějakého maléru se mohla přepravní společnost vymlouvat,že pasažer nebyl připoután ačkoliv byl k tomu vyzván.Je to alibismus.Dnes se musí i pasažeři v osobním vozidle připoutat,je.li auto vybavené na zadních sedadlech pásy a kdo to dodržuje? Kolik lidí-rodičů se před časem bránilo tak nezbytně důležité věci,jako je dětská sedačka.To mi rozum nebere.Měla jsem dětskou sedačku už za komunistů…:D

flodur

Ty pásy tam nejsou na okrasu,bych řekl já té bábě i když už jsem sám dědek a připoutal bych se.

Drap

Určitě ne. Ty pásy jsou tam právě proto, aby se cestující připoutal a zvýšil tak svoji bezpečnost.

aramah

Bába ať si čučí jak chce,je tam pás, tak bez váhání jej použít.
Jak by asi čučela při letu že?

Conchus

Určitě není. Jseš svobodná osoba a nějaká bába ti může být ukradená. Jde o tvé pocity bezpečnosti a ty jsou rozhodující.

Michal Kole

Jako pro bezpečnost to je plus, že při narázu setrvačností nevlétneš do sedadla před tebou ale při delších cestách by se mělo taky myslet na pohodlí pasažérů a né být připoután jak vězeň při eskortě.

Bohužel energeticky zadržovací pole jako měli ve Star Treku ještě vynalezeny nebyly.

korbic92

Hloupy je ,kdyz nekdo zemre proto, ze se nepripoutal:) taky se v buse poutam a lidi neresim.

venkovan

Pokud máš doma auto s tažným zařízením, uvaž si na něj kus pevnéholana a druhý kus uvaž na nějaký sloup. A zkus na jedničku bez pásů se rozjet. Uvidíš až se lano našponuje a auto prudce zastaví co s tebou udělá setrvačnost těla při nějakých 15 km/hod.
Mimochodem -to, že dopravní společnost zatím neměla nehodu nic neznamená.

lukas.zmizik

Není to hloupé. A ještě bych nabonzoval bábu, že se nepřipoutala. On ten bus asi jezdí na delší trasy, neboť do městských busů se z důvodů rychlé odbavitelnosti pásy nedávají.

No já se zrovna chystám napsat na besip, který spadá pod mdcr.cz , aby natočili nějaký krátký šot, který můžu pustit na videu v buse pro cestující o tom, jak by dopadly bez pásů a co způsobí při nárazu obyčejná flaška s pitím anebo letící stewardka od student agency… morálka cestujících je hrozná, když to jsou děcka školního věku, nevadí jim pobíhat po buse i když v těch dálkových je to zakázáno a nikdo s tím nic nezmůže…

Tak snad na to budou peníze…

Bohemica: předpis je takový, že pokud jsou v buse pásy, jsou povinni se poutat všichni…