hapiky

Je historicky potvrzené, že se vědci v minulosti studiem věd stávali spíše ateisty, a dnes je tomu víceméně naopak?

Nejlepší odpověď
Kepler

Možná, že tomu tak opravdu je, ale nemám přehled o vědcích ve věci víry. Historicky potvrzeno ovšem je, že věda a víra se navzájem nevylučují. Nakonec i mezi mnichy a církevními hodnostáři se našlo mnoho vynálezců a vědeckých badatelů.

Další odpovědi
Drap

Ne potvrzené to neni a pokud vím, tak neni zpracována ani žádná studie kolik jče vědců věřících a kolik nevěřících. Nehledě k tomu, že v každém státě to bude jiné. Víceméně to bude kopírovat běžnou populaci v daném státě.

annas

Těžko říct. Beru oblast filozofie, už jsem zde vysvětlovala názor na Boha u Platona, Aristotela, Descarta atd.

Stejně u Nietzsche – „Je člověk omylem boha nebo bůh omylem člověka?“

--
" Jenže vědecké poznání podle „nových ateistů“ vytlačilo Boha mezi zastaralé mýty a báje. S tím zásadně nesouhlasí John Lennox, profesor matematiky z Oxfordu. K obhajobě křesťanství na akademické půdě jej přiměla zvědavost kolegů i jeho samotného. Věda podle něj odpovídá na jiné otázky, a je proto důležité se vymanit z naturalistických předsudků.

Názor „nových ateistů“ na náboženství by se dal shrnout citátem Richarda Dawkinse: „Víra je snadný únik. Je to skvělá výmluva, jak ignorovat důkazy. Víra věří navzdory nedostatku důkazů, někdy dokonce kvůli nedostatku důkazů.“ Naproti tomu staví Dawkins vědu, která, ač postupně a možná pomalu, osvobozuje člověka od mýtů a dělá jej svobodným. Čím více toho věda vysvětlí, tím méně podle Dawkinse zůstává prostoru pro náboženství." atd.

Zdroj: https://techn­et.idnes.cz/john-lennox-veda-a-vira-rozhovor-interview-f29-/veda.aspx?c=A141128­_160155_veda_pka

Stejně Jan – patří Jiří Grygar

„Přírodní vědy, velmi populárně řečeno, jsou velice dobrým nástrojem, když chceme odpovědět na otázky "jak“ (jak něco funguje?). Tam dosáhly velkého úspěchu a v tomto smyslu se jedná o dobré poznání.

Nicméně přírodní vědy překvapivě nejsou úspěšné, když chtějí odpovídat na otázky, kterým říkám dětské a které začínají klasickým slůvkem „proč“ (proč to tak je?)

https://www.vi­ra.cz/texty/kni­hovna/kapitoly/roz­hovor-s-astrofyzikem-jirim-grygarem

Oba uvedení vědci se shodují v tom, že

" Přírodní vědy nejsou jedinou cestou k pravdě. Věda umí odpovědět, jak se něco děje, ale nikoli proč, za jakým účelem, se to děje"

Každéímu, co jeho jest … Kdo chce uvěří, kdo nechce, neuvěří …

Zdroj: https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:ao­oMoI0BdJkJ:http­s://technet.id­nes.cz/john-lennox-veda-a-vira-rozhovor-interview-f29-/veda.aspx%3Fc%3DA14­1128_160155_ve­da_pka+&cd=4&hl=cs&ct=cl­nk&gl=cz&clien­t=firefox-b..

ivzez

Nikoliv, nic takového potvrzeno nebylo.

OT:
Grygar se jmenuje Jiří…

EKSOT123

http://avalon­.wz.cz/Dusevni_rus­t/Citatyslavni­obohu.htm