Anonymka15+

Je hinduismus polyteistické nebo monoteistické náboženství?

Informace mého zeměpisáře na ZŠ a češtinářky na SŠ se liší.
Hinduismus je náboženství, které věří v mnoho bohů, takže by logicky mělo být polyteistické. Nicméně všichni bohové jsou převtělením Brahmy, takže by se zároveň mohlo jednat o náboženství monoteistické.
Jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
annas

Není to jednoznačné. Záleží na úhlu pohledu. Oba vyučující mají pravdu, jak je vidět z vysvětlení znalců.

  1. "Chápeme-li Boha jako jediný, nejvyšší i nejhlubší princip všeho, lidí i věcí, první i poslední skutečnost světa, pak je také většina hinduistů monoteisty; protože i hinduisté věří v tomto smyslu pouze v jednoho Boha: v prapočátečního Brahmu, který je identický s Višnuem či Šivou anebo se Šakti, a je tedy zároveň apersonální i personální (_transpersonál­ní_).
  2. Chápeme-li však jako boha rovněž jakýkoli princip, který je uctíván vzýváním, modlitbou, hymny nebo obětními dary, pak je i mnoho křesťanů polyteisty; protože v tomto smyslu fakticky, při své náboženské praxi, věří ve více bohů, ať už se v křesťanství nazývají jakkoli (v indické terminologii se nazývají dévové na rozdíl od jednoho Brahmy neboli Íšvary, Pána). " atd.

http://www.get­semany.cz/node/2256

https://books­.google.cz/bo­oks?id=CaERCgA­AQBAJ&pg=PA250­&lpg=PA250&dq=hin­duismus+a++mo­noteistick%C3%BD&sou­rce=bl&ots=7I­I6-k5Xxb&sig=5zK­oe3pRrUYS6oaYp-pJhmjRVJw&hl=­cs&sa=X&ved=0a­hUKEwiLj5yt6N7PA­hUHOhQKHSsUCic­Q6AEIRzAF#v=o­nepage&q=hindu­ismus%20a%20%2­0monoteistick%C3%BD&f=fal­seJ

Ještě si přečtěte text, v odkazu, kde je hinduismus vysvětlený.

" Není to náboženství v pravém slova smyslu. Je to duchovní a filozofický soubor pravidel a postojů k životu, tedy o způsob existence a bytí.

Hinduismus může být monoteistický, polyteistický i neteistický".

Další odpovědi
Nuk nuk

Hinduismus je polyteistický.
Má mnoho větví a podob, v některých z nich existuje určitá hierarchie bohů a božstev, z nichž některá jsou jiným nadřazená, v jiných odnožích naopak taková hierarchie neexistuje. V některých z nich jsou uctívaní někteří bohové více než ostatní. To všechno ale z hinduismu monoteistické náboženství nedělá.

dubraro

Polyteistické, a to velmi.

Anonymka15+

Nuk Nuk: Shoduješ se s mým zeměpisářem. To jsem ráda. On byl stejně nejlepší. 😁 Díky za odpověď.
Annas: Děkuji moc. Vlastně je to docela zajímavá otázka. Že by nové kuře a slepice? 🙂

annas

Je nutné se dívat na náboženství z určitého úhlu pohledu, jak je uedené v mém odkazu, který jsem vložila.

Ale je to vaše věc, zeměpisář i češtinářka – oba mají pavdu.