relux

Je HDP členských států příjmem do kasy EU?

Dobrý den, myslím, že jsem to někde už četl, ale článek nemůžu zpět dohledat. Všude se píše o tom, že příjem tvoří HND a vlastní zdroje, ale nikde není napsaáno, že HDP členských států je příjmem do kasy EU. Nevíte někdo?

Nejlepší odpověď
annas

"Příjmy rozpočtu Evropské unie jsou tvořeny vlastními zdroji, které členské státy vybírají jménem EU a převádějí je do společného rozpočtu, a ostatními zdroji. Mezi zdroje rozpočtu patří:

1. tradiční vlastní zdroje

  • zemědělské dávky (tj. cla uvalená na dovoz zemědělských produktů)
  • dávky z cukru a izoglukózy
  • cla z obchodu se třetími zeměmi vybraná podle společného celního tarifu

2. podíl na dani z přidané hodnoty (DPH)
3. podíl z hrubého národního důchodu (HND) členských států
4. ostatní atd. "

https://www.e­uroskop.cz/8878/sek­ce/prijmy-rozpoctu-eu/

Další odpovědi
mosoj

Je i není. Jedním z výdajů HDP je i odvod do kasy EÚ.

Kepler

Příjmy rozpočtu EU pocházejí z následujících zdrojů:

Vlastní zdroje, zahrnující například importní cla na zboží pocházející mimo EU;
Příjmy z daně z přidané hodnoty (DPH), sestávající z procenta (obvykle 0,3 %) DPH každé členské země;
Příjmy odvozené od procenta hrubého národního produktu členských zemí, obvykle kolem 0,7 % HNP;
Další zdroje zahrnující odvody z příjmů zaměstnanců Unie, bankovní úroky, pokuty a příspěvky od zemí mimo EU.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Evropsk%C3%A1_u­nie#Ekonomika_E­vropsk%C3%A9_u­nie

Lgee

Co furt máte s těmi státy? Neni lepší název „provincie“, „kolonie“, „vazal“, „autonomní území“ apod?

Pepa25

HDP je statistické veličina. Podle ní se určí resp. na ni jsou navázány příspěvky jednotlivých členských států, které tvoří cca 2/3 rozpočtu EU (údaje za rok 2019). Třeba HDP ČR činí cca 1,4 % HDP celé EU, takže příspěvek ČR je 1,4% plateb členských států.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

JežíšKristus

Lgee: Všechny pojmy které jste vyjmenoval, mají odlišný význam. Doufám, že jste si toho vědom.