Avatar uživatele
Gueperra

Je gramaticky správné se podepisovat nejdříve příjmením?

Je gramaticky správné se podepisovat nejdříve přijmením a poté křestním jménem? např. Novák Petr?


Děkuji za Vaše odpovědi. Myslím tím český jazyk. Ale zaráží mě, že takhle se podepisuji odjakživa a ani na základní, ani střední škole mě na to nikdo z učitelů neupozornil… a to i přes to, že jsem se takhle podepisoval pod slohové práce. Psal jsem už státní maturitní slohovou práci na téma „úřední dopis“ a ani tam nebyl problém… Je to tedy veliká chyba, nebo spíše chyba vzhledová?
Jsem toho názoru, že v úředních dopisech, kde lidé se spíše oslovují příjmením, protože je důležitější než křestní jméno, by mělo být příjmení na prvním místě, je to i v tom dopise přehlednější. Na rozdíl od neformálního dopisu, kdy se lidé blíže znají, by mohlo být jméno-příjmení. Myslím tím podobné způsobu psaní Vy/vy/Ty/ty.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? johana 56 před 3009 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ne. Zkuste si pročíst podobnou otázku v archivu.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-se-vzal-posledni-dobou-ten-blby-zvyk-psat-nejprve-prijmeni-a-pak-teprve-krestni-jmeno

„Tento problém se řešil již v roce 1924.
Nevím, zda jste četl knihu K. Poláčka Dům na předměstí, kde se majitel domu podepisoval Faktor Jan – obrácené pořadí autor hodnotí jako nadřazenost, namyšlenost …“

Zřejmě podpis začínající příjmením je ovlivněný tím, že se taktosestavují abecední seznamy. Ty začínají příjmením.

--
U státních zkoušek z úpravy písemností byste měl chybu, protože ČSN 01 6910, která vyšla ve spolupráci s UJC AV přípouští u podpisu jediné možné pořadí: jméno a příjmení. Je to běžné v jiných jazycích, ale jsou ii výjimky – např. maďarština.

Křestní jména existovala dříve než příjmení, možná i to je ten důvod.

Upravil/a: quentos

4 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos, vagra, ivzez, briketka10 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Není to správné.

Jméno – ve větě i podpis – se píše ve tvaru „Jméno Příjmení“.

Výjimka ► seznamy (většinou abecedně řazené), kde se píše
„Příjmení, Jméno“ (v seznamu se za příjmením píše čárka).

Stejně se jména píší i dalších zemích.
Podepíše-li se Karel Novák pod německý dopis Novák Karel,
budou ho Němci oslovovat „vážený pane Karle“ (druhé jméno
budou považovat za příjmení).
___

Po doplnění otázky:

Co je to „spíše vzhledová chyba“?

Samozřejmě, že je to chyba. Bohužel je tak
častá, že ji řada lidí ani jako chybu nevnímá.

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dismas

V maďarštině rozhodně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Nedá se odpovědět, neuvádíš jazyk, o který se jedná.

Upravil/a: quentos

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?gecco Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Nikdy, mimo snad základní školy, jsem se jinak nepodepisoval a kupodivu svět se točí pořád dál. Naprostá ptákovina zabývat se tím, zejména v době počítačů a mobilů. Zkuste poručit mobilu aby udělal seznam kontaktů podle křestních jmen, jak by se vám to líbilo ?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Je to zaujímavé, keďže sa hovorí, že prvé sa píše priezvisko kvôli počítačovému spracovaniu databáze, pozrela som si portál Finanční správy ČR http://www.fi­nancnisprava.cz/cs/da­nove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu a aj keď tam prevažne dominuje „příjmení – rodné příjmení – jméno“ aj v jazykových mutáciách, isté % „jméno – příjmení – rodné příjmení“ nájdete aj počitačovo spracovávaných tlačoviných a v tlačovinách k poštovému styku zase nájdete „jméno – příjmení“

Gramatiku nechám na odborníkov. A logiku? Tá záleží viac od autorov tlačiva, než od gramatiky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Z hlediska gramatiky je to úplně jedno.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek