Gueperra

Je gramaticky správné se podepisovat nejdříve příjmením?

Je gramaticky správné se podepisovat nejdříve přijmením a poté křestním jménem? např. Novák Petr?

Děkuji za Vaše odpovědi. Myslím tím český jazyk. Ale zaráží mě, že takhle se podepisuji odjakživa a ani na základní, ani střední škole mě na to nikdo z učitelů neupozornil… a to i přes to, že jsem se takhle podepisoval pod slohové práce. Psal jsem už státní maturitní slohovou práci na téma „úřední dopis“ a ani tam nebyl problém… Je to tedy veliká chyba, nebo spíše chyba vzhledová?
Jsem toho názoru, že v úředních dopisech, kde lidé se spíše oslovují příjmením, protože je důležitější než křestní jméno, by mělo být příjmení na prvním místě, je to i v tom dopise přehlednější. Na rozdíl od neformálního dopisu, kdy se lidé blíže znají, by mohlo být jméno-příjmení. Myslím tím podobné způsobu psaní Vy/vy/Ty/ty.

Nejlepší odpověď
annas

Ne. Zkuste si pročíst podobnou otázku v archivu.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-se-vzal-posledni-dobou-ten-blby-zvyk-psat-nejprve-prijmeni-a-pak-teprve-krestni-jmeno

„Tento problém se řešil již v roce 1924.
Nevím, zda jste četl knihu K. Poláčka Dům na předměstí, kde se majitel domu podepisoval Faktor Jan – obrácené pořadí autor hodnotí jako nadřazenost, namyšlenost …“

Zřejmě podpis začínající příjmením je ovlivněný tím, že se taktosestavují abecední seznamy. Ty začínají příjmením.

--
U státních zkoušek z úpravy písemností byste měl chybu, protože ČSN 01 6910, která vyšla ve spolupráci s UJC AV přípouští u podpisu jediné možné pořadí: jméno a příjmení. Je to běžné v jiných jazycích, ale jsou ii výjimky – např. maďarština.

Křestní jména existovala dříve než příjmení, možná i to je ten důvod.

Další odpovědi
ivzez

Není to správné.

Jméno – ve větě i podpis – se píše ve tvaru „Jméno Příjmení“.

Výjimka ► seznamy (většinou abecedně řazené), kde se píše
„Příjmení, Jméno“ (v seznamu se za příjmením píše čárka).

Stejně se jména píší i dalších zemích.
Podepíše-li se Karel Novák pod německý dopis Novák Karel,
budou ho Němci oslovovat „vážený pane Karle“ (druhé jméno
budou považovat za příjmení).
___

Po doplnění otázky:

Co je to „spíše vzhledová chyba“?

Samozřejmě, že je to chyba. Bohužel je tak
častá, že ji řada lidí ani jako chybu nevnímá.

Dismas

V maďarštině rozhodně.

Lamalam

Nedá se odpovědět, neuvádíš jazyk, o který se jedná.

mosoj

Nikdy, mimo snad základní školy, jsem se jinak nepodepisoval a kupodivu svět se točí pořád dál. Naprostá ptákovina zabývat se tím, zejména v době počítačů a mobilů. Zkuste poručit mobilu aby udělal seznam kontaktů podle křestních jmen, jak by se vám to líbilo ?

led

Je to zaujímavé, keďže sa hovorí, že prvé sa píše priezvisko kvôli počítačovému spracovaniu databáze, pozrela som si portál Finanční správy ČR http://www.fi­nancnisprava.cz/cs/da­nove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu a aj keď tam prevažne dominuje „příjmení – rodné příjmení – jméno“ aj v jazykových mutáciách, isté % „jméno – příjmení – rodné příjmení“ nájdete aj počitačovo spracovávaných tlačoviných a v tlačovinách k poštovému styku zase nájdete „jméno – příjmení“

Gramatiku nechám na odborníkov. A logiku? Tá záleží viac od autorov tlačiva, než od gramatiky.

Klaproth

Z hlediska gramatiky je to úplně jedno.