Je fracek a spratek jedno a to samé ?!

Nejlepší odpověď
annas

  1. spratek – kůže z nedonošeného zvířete, zvl. telete n. jehněte
  2. obecně, vulgární . nadávka malému dítěti n. vůbec člověku drobné postavy.

Etymologie z Rejzkova slovníku
spratek. Stč. zpratek (u Klareta) ‘nedochůdče,
předčasně narozené zvíře’. Obdobné
je r.d. výporotok, ukr. víporotok
tv. (stejný je i přenesený význam), v
obojím případě je tu předp. a psl. *-
portъkъ (B8). To se někdy vykládá od
*porti (viz :párat), vlastně ‘mládě vypárané,
vyřezané z matčina těla’.

Slovo je velmi blízké výrazu záprtek, takže jej nelze oddělit.

Dnešní význam – Slovník současné češtiny – spratek = problémové, zlobivé dítě.

SNČ uvádí u hesla toto:

Fracek – hanlivě dítě nebo dospívající, obvykle zdůrazňuje drzost, též frocek.
Z německého Fratz – uličník, spratek; původně z italského frasca – ratolest , věchet jako označení výčepu, odtud frasche – čtverácké kousky, též frašky, do němčiny Fratze – škravoška, Fatzengesicht – grimasa, znetvořený obličej, zkráceno pak na Fratz v dnešním významu.

Froc – zdrobněle fracek (frocek) drzé, nezbedné dítě.

Slova podobná, obě hanlivého významu. Liší se původem.

Další odpovědi
anonym

fracek a spratek jsou v podstatě synonyma, ale fracek má původ v němčině (přeneseně „odrostlé dítě“) a spratek je původně praslovanský výraz pro spraté, tedy dříve narozené (vypárané) zvíře a později jeho vydělaná kůže.

Zdroj: slovník -internet

marci1

Fracek je pro mě rozmazlený, namyšlený, arogantní ,většinou teenager. Spratek to už je něco horšího, ten je už k nesnesení, ten vyplazuje jazyk, plive z okna na lidi apod. , toho by už člověk nejraději zfackoval. 🙂

mosoj

Fakt zajímavá a poučná otázka.