bobánek

Je farář povinem ohlásit vraždu když se ji dozví u zpovědi?

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka byla položena. Přečtěte si odpověď na

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-u-nas-zpovedni-tajemstvi-chraneno-zakonem

Další odpovědi
Terryle

Ze zákona má farář povinnost ji oznámit, ale prakticky se to po něm nepožaduje. Pokud by to neudělal, tak by neměl být trestně stíhaný (aspoň o takovém případu nevím).
Spíš si myslím, že by se tkaový farář snažil dotyčnému promluvit do duše a přesvědčit ho, aby to oznámil na policii sám. Když už se z toho člověk vyzpovídá, znamená to, že ho to asi trápí a že toho lituje. A když vás něco hodně trápí, tak se vám mnohdy i uleví, když za to dostanete spravedlivej trest…
Jinak je to postavený na palici. Faráři povinnost oznamovat trestný čin mají a advokáti ne… :o/
Taky by mě zajímalo, jak to je u doktorů – i doktor se při výkonu povolání může dovědět o trestným činu pacienta, který třeba vedl ke zdravotním problémům. Má pak povinnost to oznámit?

dagry

Bobánku a proč jenom farář? Já si myslím, že každý soudný a normální člověk by to měl udělat.

CzechCountry

Dle zákona č. 3/2002 o církvích a náboženských společnostech tuto povinnost kněží nemají. Dle kanonického kodexu ho vyzradit nesmí, jinak jim hrozí zproštění kněžské služby.

Jde o to, že zpověď musí člověk myslet upřímně a za své činy musí být ochoten nést následy, musí svých činů litovat a vynahradit je. A pokud to řekne u zpovědi a nenahlásí to na policii, nemůže mu být odpuštěno, jelikož je zřejmé, že toho nelituje. Celá svátost smíření (=zpověď) je pak pro daného člověka zbytečná (pokud to nemyslí upřímně, nemá důvod tam chodit…). ⇒ domnívám se, že situace, kdy se člověk přizná k vraždě u zpovědi a nenahlásí to na policii nemůže nastat…