Frogman

Je Evropská unie v podstatě to samé co Schengenský prostor?

Nejlepší odpověď
led

Nie,
Schengenský priestor je územie časti Európy a niekoľkých zámorských území. V rámci neho môžu osoby a tovar voľne prekračovať hranice na ktoromkoľvek mieste zmluvných štátov bez hraničnej kontroly.
Členmi Schengenského priestoru sú aj nečlenské štáty Európskej únie, napríklad Švajčiarsko, Nórsko a Island, Andorra, Monako, San Maríno a Vatikán

PS nevkladám odkaz, pretože na túto tému máte možnosť dostať „milióny“ odkazov

Další odpovědi
ivzez

Nikoliv.

Bičiště

Členství v EU a zahrnutí země do Schengenského prostoru jsou dva rozdílné instituty. Členství v EU znamená volný pohyb zboží a kapitálu, bez celních kontrol, a bez celních procedur. EU je současně celní únií, celý prostor EU má jednotné zákony a předpisy, týkající se pohybu zboží po EU.
Schengenský prostor se týká pohybu osob – znamená volný pohyb osob bez celních kontrol.
Že v tom je rozdíl je zřejmé i z toho, že např. ČR vstoupila do EU 1.5. 2004 a do Schengenského prostoru byla zahrnuta až 22.12.2007.

Edison

EU ale nemá nic společného s volným pohybem zboží! O tom je celní unie. V celní unii i v schengenu jsou dokonce státy, které v EU nejsou. Obdobně v schengenu jsou státy, které nejsou v EU. Evropská unie je přeci o něčem docela jiném… Ani o zboží, ani o cestování…

Bičiště

Území Evropské unie je celní unií, kde zboží legálně uvedené na trh v jednom členském státě může být bez celních nebo kvantitativních omezení vyváženo do ostatních členských států. Pro české firmy se rovněž otevřel několikanásobně větší trh se službami. Volným pohybem kapitálu vznikly nové investiční příležitosti.
Viz Vikipedie – „Celní únie“

Edison

Jenže v celní unii jsou i státy mimo Evropskou unii. Tedy jde jednoznačně o zcela jiné uskupení. Zkrátka EU není v podstatě nic jiného, než jen seskupení států. Každá oblast společné existence je pak sjednána dalšími dohodami.

Edison

S tím zbožím to není tak jednoduché. O volném pohybu zboží je celní unie, nikolii schengen. Např. Švýcarsko je v Schengenu, nikoli v celní unii.

Mnohaletá osobní zkušenost!!