JájsemRaibek

Je emailová adresa a telefonní číslo osoby podle GDPR osobní údaj?

A v případě, že ano, musí mít ten, který tyto údaje shromažďuje svolení osoby, aby je mohl uveřejnit na webových stránkách.
Příklad:
Jan Novák, předseda organizace, telefon 123456789, email: jannovak@něco.cz

Nejlepší odpověď
Drap

V podstatě ano

Další odpovědi
ivzez

Já být provozovatelem takového podniku (organizace)
a webu, zrušila bych e-maily na jména zaměstnanců (členů)
a zavedla e-maily typu
predseda@organizace.cz
nebo
personalni-namestek@podnik.cz
stejným způsobem bych zveřejnila tel. čísla.

Pokud jde o e-mail a telefonní číslo, bude záležet na konkrétních okolnostech.
Někdy o osobní údaj půjde, jindy to osobní údaj být nemusí. Závisí to na tom, jestli lze z toho kterého údaje identifikovat konkrétní osobu.

_________

K odpovědi Auťáčka:

V telefonním seznamu, případně v různých katalozích či databázích jsou kontakty lidí, kteří potřebují nebo chtějí, aby se kontakt na ně dal dohledat, uvedeny na základě souhlasu. Ti lidé vědí, k jakému účelu jsou jejich osobní údaje shromažďovány, a se zveřejněním v seznamu souhlasili.
_______

K názoru Ge0rge (diskuze):

Osobním údajem je jakýkoli údaj o osobě, kterou může správce nebo
kdokoli jiný přímo nebo nepřímo ztotožnit. (Osobním údajem je cokoliv,
z čeho lze identifikovat konkrétní osobu.)

Podle mne je potřeba vždy posuzovat konkrétní situaci: Ze samotné
adresy „Kocicka35@fre­email.cz“ těžko zjistíte, které „kočičce“ e-mail
patří. Ovšem za určitých okolností, třeba v kombinaci s dalším údajem
(např. e-mail + jméno nebo adresa), by už o osobní údaj šlo.

autacek

Ve své podstatě by byl dnes tajný i veřejně dostupný telefonní seznam / Zlaté stránky. Absurdní.

anonym

Docela určitě jsou to osobní údaje a k jejich zpracování potřebuješ od jejich držitelů souhlas. Také jim musíš umožnit souhlas odvolat a reagovat na jejich požadavky týkající se výmazu jejich osobních údajů z tvé evidence.

ivzez

Už se nedostanu do odpovědi, musím opravit tady:

V doplnění odpovědi jsem reagovala na odpověď Ge0rge, nikoliv
na jeho názor z diskuze (nějak mi to splynulo, omlouvám se).

anonym

pro autacek: nevidím na tom nic absurdního. Na své soukromí má každý nárok, a každý má právo nesouhlasit se zveřejněním svého jména a kontaktních údajů v telefonním seznamu a o tom to je, na soukromí jednotlivce se prostě už nekašle.

autacek

Tak jo, mazat jména ze zvonků ti přijde taky jako cool nápad?