Kazatel

Je ekologičtější letět z Evropy do USA letadlem, nebo plout s další obsluhou soukromou lodí?

Nejsou náhodou náklady na pronájem jachty, posádku a její výživu, stejně jako ostatní vícenáklady, včetně odeslání posádky letadlem zpět, vyšší, než přeprava jednotlivce na konferenci velkokapacitním letadlem?

Odpovědi
Kepler

No ano, zase se všichni strefují do ekologistů. I ti nejzelenější z nich používají výdobytků technologií, co zasírají atmosféru, půdu i vodu. Plavba té mladé holky a aktivistky zaslouží obdiv. Plavba plachetnicí je jenom symbol.

Frontinus

Obávám se, že motáš dvě věci dohromady. Finanční náklady a environmentální („ekologická“ je patvar používaný nejspíš jen v Česku a snad na Slovensku) spolu vůbec nemusí souviset. Finanční náklady, o kterých hovoříš v upřesnění, mohou být u environmentálně šetrnějšího výrobku/služby vyšší i nižší než u srovnatelného výrobku/služby environmentálně méně šetrného. A pak to celé hezky komplikují externality a podobné věci…

Obecně může být cesta lodí z Evropy do USA environmentálně šetrnější i environmentálně méně šetrná než běžné velkokapacitní letadlo. Záleží na konkrétní realizaci.

Mimochodem, Greta Thuhberg je maskot, dělá tedy maskotí šaškárny. Vyvozovat z toho, že maskot je jen maskot s maskotím rozumem a maskotími znalostmi, že celá záležitost, kterou maskotováním pokrývá, je nesmysl/špatně, je hodně mimo.

dubraro

Rozhodně je větší zábava udělat si výlet na jachtě než se mačkat ve frontách na letišti a nepohodlné sedačce v letadle. S ekologií to nemá společného zhola nic.

Ametyst

Od té doby, co jsem viděla film „2012“ s efekty Rolanda Emmericha, nepopluji lodí do New Yorku , ale poletím veřejným letadlem.

Miki254

plavba na lodi je ekologickejší než let do Ameriky. Přes https://www.bo­ataround.com/cz jsme šli do řecka a týpek na lodi dokonce ještě i třídil odpad, co jsem se divil. Fekálie a splašky se sbírají do nádob a pak se někde vykládají do speciálních určených míst. Sice nevím nač loď jezdila, ale určitě to byl menší sajrajt než ten, co vypouštějí letadla a obvykle se i tak jezdí na vítr.

Kazatel

Promiňte, ale Vašim odpovědím nerozumím, tak že kdyby se tak choval každý, tak by spasil ekologicky svět? Krom toho že je snad nad míru jasné, že jen doprava obsluha toho nesmyslu enviromentálně zatíží plabetu víc, než jedna letenka.

Celé to na mě působí tak, že si milionářské dítko udělalo dobrodružnou plavbu přes oceán (kdo by po tom v dětství nezatoužil, kdyby na to měl) a svět to sežral i s navijákem. O ostatních aktivitách té dívky, bez sebememšího odborného vzdělání, ani nehovořím.

Pepa25

Neřekl bych, že posláním té plavby je „ukazovat, jak se chovat, aby se ekologicky spasil svět“. Smyslem je dostat je do NY s tím, že nechce letěl letadlem. Naopak nechápu to neustálé poukazování na to, že její aktivity jsou neekologické. Připomíná mi to to o tom psovi a holi: letěla by letadlem = špatně, pluje lodí = špatně. Přitom koho z nás pozvali, abychom vystoupili na akci OSN, že?

Kazatel

Asi ti chybí nějaké ty rodinné miliony a nějaká ta nemoc, aby ses zviditelnil.