Avatar uživatele
Zlatý

Je dyslexia dedičná?

Dyslexia je biologicky podmienená porucha, ktorá sa prejavuje neschopnosťou čítať, alebo veľmi ťažkopádnym čítaním.
http://sk.wikipedia.org/…

všimla som si u jednej rodiny otec i deti dyslektici, matka nie

zaujímavé odpovede k podobnej téme:
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

http://www.rozhlas.cz/…

Vědci teď zjistili, že na vzniku poruchy čtení zvané dyslexie se významně podílí "havárie" genů zodpovědných za vývoj mozku.
...
Genů, které se podílejí na vzniku dyslexie bude zřejmě celá řada. To, co se nám jeví jako jedna porucha učení, je zřejmě důsledek mnoha různých genových havárií.
....
Cesta za spolehlivými genetickými testy nebude jednoduchá. Britská genetička Julie Williamsová z Cardiff University například neprokázala vliv narušení genu DCDC2 na vznik dyslexie u dětí ve Velké Británii. Naopak, Juha Kere zjistil, že část německých dyslektiků má tento gen poškozený. Dědičné příčiny dyslexie se budou zřejmě lišit i mezi různými populacemi. Čeští dyslektici proto nemusí trpět stejnou poruchou genu jako dyslektici ve Švédsku, Spojených státech nebo Velké Británii. Testy, které by fungovaly v těchto zemích, nemusí být v našich podmínkách využitelné.
----
Další zajímavý článek
Pro genetiky jsou požehnáním početné rodiny. Dalo by se říci, že malé populace a rodiny, které byly po dlouhou dobu územně izolovány a byly tak vystaveny silnému tlaku příbuzenských sňatků, jsou „zlatým dolem“ pro objevování mutací a tím odhalování nových genů a jejich funkcí.
Nejinak tomu bylo i při objevu genu DYXC1, o který výzkumníci „zakopli“ u jedné rodiny z Finska. Rodina má čtyři dyslektické děti a u všech členů rodiny se na chromozómu vyskytuje stejná porucha, která roztrhla právě gen DYXC1. I když pravděpodobnost, že objevený gen je skutečným genem „dyslexie“ je velká, byl zahájen výzkum, který by to potvrdil na větší skupině dyslektiků.
http://www.osel.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ano, nejčastější příčinou dyslexie je dědičnost. Rodiče dyslektici maji 50% předpoklad, že jejich dítě bude dyslektik.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/D yslexie

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Setkala jsem se s několika dys-. Ala nejvíc si vzpomínám na jednu studentku. Matka ani otec problémy neměli, bratr rovněž ne. Takže zřejmě jak u koho. Nebo možná porucha u prarodičů, když se problém dys- neřešil. Nebo dívka patřila k tomu procentu, kde nešlo o bezprostřední dědičnost.

Avatar uživatele
Zlatý

led

To znamená, že v prípade detí spomenutých detí (v otázke) by v prípade zdravého druhého rodiča bola 25%, alebo opäť 50% možnosť dyslexie?

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1912
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1425
Zlatý annas 1153
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 756
Zlatý Kepler 625
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.