sused

Je Duwnův syndrom dědičný?

Nejlepší odpověď
annas

Downův syndrom obvykle není dědičný a riziko jeho vzniku tedy není ovlivněno dosavadními reprodukčními zkušenostmi (anamnézou) rodiny.

Pokud se Downův syndrom již v rodině vyskytl, riziko opakování závisí na výsledku genetického vyšetření, příbuzenském vztahu a věku matky postiženého. Genetické (chromozomální) vyšetření určí vzácné případy dědičné formy s vysokým rizikem opakování. Riziko opakování nejčastější nedědičné (náhodné) – formy trizomie 21 je zvýšeno asi o 30 % než odpovídá věku matky. Riziko opakování náhodné formy trizomie je ještě o něco vyšší, když je matka při prvním potvrzení trizomie svého potomka mladá.

Další podrobnosti v odkazu.

Zdroj: http://www.gen­net.cz/co-je-to-downuv-syndrom--1404038558.html