Otazník123

Je duha kulatá?

Někde jsem slyšel že duha je ve skutečnosti celá kulatá, akorát že je nevidíme celou a proto vypadá většinou jako půlkruh. Je na tom něco pravdivého?

Nejlepší odpověď
annas

"Duha patří mezi optické úkazy, které vznikají v atmosféře Země rozkladem slunečního světla na kapičkách vody. Opticky je to jev velmi složitý, přesto ho lze stručně (a správně) vysvětlit na základě průchodu světla vodní kapkou. Vodní kapka má, navzdory vžité představě, kulový tvar, což je dáno povrchovým napětím vody a minimem povrchové energie.

Primární duha má tvar kružnice se středem v protislunci, tj. v bodě, který se nachází proti Slunci. "

Ze stránky Encyklopedie fyziky
http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/448-duha

Další odpovědi
gecco

Jo – za určitých podmínek může být vidět i kruhová duha (pokud lom vznikne vysoko v atmosféře)…
😉
Ale obvyklejší je, vzhledem k ´poloze´ zdroje světla, duhy a pozorovatele, úseč kružnicového oblouku (resp. úseč průmětu hrany kulového vrchlíku)…
😉

mosoj

Slyšel jsi dobře !!!!
Duha je optický jev který vznikne při vhodné poloze Slunce vůči kapkám deště a pozorovateli.
Jednoduše řečeno, v kapce dochází k lomu světla a díky rozhraní vzduch, voda, dochází k rozkladu slunečního světla na základní spektrální barvy. Barvy jsou seřazeny podle vlnové délky barev. Nejkratší vlnovou délku má modrá barva. ( mimochodem, proto je také obloha modrá, mimo jiné).
Protože je kapka kulatá, odražené barvy se spektrálním posuvem vycházejí z kapky všemi směry. Teoreticky duha tvoří vůči pozorovateli opravdu kruh ( lépe dvě kruhové výseče). Tu spodní ale při pozorování ze země nemůžeme vidět.
Pokud by jsme měli možnost dívat se na duhu z výšky viděli by jsme dvě kruhové výseče, tedy prakticky kruh.

Kepler

Ne, duha je jen optický jev půlkruhového tvaru. Mimo atmosféru s rozptýlenými kapičkami vody jej není možno vidět, neexistuje.

Doplněno: to, co je vidět jako kruh kolem Slunce nebo Měsíce není duha, ale sluneční, resp. měsíční halo. Vzniká jiným mechanismem – lomem světla na ledových krystalcích ve velmi vysoké a řídké oblačnosti.

Kelt

Ze země vidíme pouze půlkruh. Kdybychom byli v letadle, vidíme celý kruh.