Avatar uživatele
Bronzový

Je dostatečně osazeno pojistkou 3x32 A ve fejfarce na jističe 2x25 A?

Při modernizaci přípojky k dvojdomku kabelem 4x25 Ayky, kde jsou pro odběr dva měřiče s jističi 25 A. Paní domácí má AKU kamna 8 kW, sporák 4 kW, boiler 2 kW, pračka 2 kW, el. trouba 2 kW, přímotop 2 kW a několik menších spotřebičů. Lufťák v dvojdomku když občas přijede zapne přímotop 5 kW a kutí s C očkem a bodovkou poté někdy vypadne 1 pojistka ve fejfarce. Nýní je tam zamontována krasavice z umělé hmoty kde jsou opět pojistky 32 A, je tam již na otevření potřeba speciální klička. Paní domácí na dotaz, zda by nebylo vhodné dvě fejfarky dostala odpověď, nechte si řádně a stejně rozhodit fáze poté nebudou problémy.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Tak správným - rovnoměrným rozhozením fází je potřeba začít. Taky nepíšeš, jestli a které spotřebiče jsou na 1f, a které na 3f. Mimochodem... žádná klička není speciální.


Avatar uživatele
Zlatý

1 - istenie musí byť od prívodnej poistky zostupné, to znamená nesmie byť za Hlavnou poistkou istenie s vyššou hodnotou. Pokiaľ je projekt a revízna správa robená na prívodné istenie 3x25A, nesmie byť v ďalších sekundárnych stupňoch istenie s vyššou hodnotou, ani meniť primárne istenie na vyššiu hodnotu 3x32A bez projektu a následnej revíznej správy.
Za pevné elektrické rozvody zodpovedá majiteľ objektu, v tomto prípade pani domáca. Vy ako nájomca, nemôžte meniť elektrické rozvody bez projektu a písomného súhlasu majiteľa objektu, pokiaľ v nájomnej zmluve nemáte uvedené inak.

"speciálni klička" zjavne myslíte tie kľúče na otváranie dvierok od poistnej skrinky - trojhran, štvorhran, alebo valček so zúbkami https://www.google.com/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Led... mýlíš se. Nikde není napsáno, že následující jistící prvek nesmí být vyšší hodnoty, než předcházející... To není pravda. Jen to nebude fungovat. Bude prostě jen padat ten s nižší hodnotou.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Ale to už nie je v súlade s elektro normami.
Dokonca aj keď sú istenia v rovnakej hodnote, ešte je dôležitá aj rýchlosť vypínania. Ten nasledujúci ak má rovnakú hodnotu v A, by nemal byť pomalší ako ten v stupnici nad ním.
Preto na to upozorňujem, spomenula som si na prípad, keď pri stavbe nového domu primárne istenie v prípojnej skrini na ulici bolo rýchlejšie, než istenie v dome a pri výpadku elektriky museli domáci vždy utekať 50m k prípojnému rozvádzaču, kým sa prišlo na to, kde je zrada.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Ani to norma neříká... Jistič musí být schopen jistit to, co je za ním. To je celé. Takže jestliže budu zásuvku připojenou drátem 2,5mm^2 jistit jističem 16A, je to vpořádku... A jestli tomu předřadím jistič 10A, bezpečnosti NEODPORUJE!!

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1299
Zlatý mosoj 985
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Zlatý Kepler 462
Stříbrný cukrar 392
Zlatý annas 323
Zlatý Hlada 289
Zlatý marci1 288
Stříbrný elektrikář 247

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.