Vašek123

Je dobré si protáhnout svaly před zátěži nebo až po ní?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Proč, jak a kdy dělat cviky na protažení
Provedení komplexních cviků na protažení má vliv na naše celkové fyzické schopnosti a bezpečné a účinné cvičení. Pokud budete pravidelně dělat cviky protažení, připravíte se na náročné cvičení, uvědomíte si své tělo a také přispějete ke svému celkovému fyzickému a psychickému uvolnění. Při sportu i při každodenních činnostech se budete moci snáze a účinněji pohybovat.
Cviky na protažení se dají použít při zahřátí před cvičením i na zklidnění po cvičení. Představují účinný způsob přímého ovlivnění svalů, které budou nebo byly při cvičení nejvíce využívány. Sníží se tím riziko vzniku poranění, únavy či zbytečné bolesti po cvičení.
Výhody pravidelného protahování:
vysoce zlepšená pohyblivost
lepší uvědomění si vlastního těla
účinný způsob fyzického a mentálního uvolnění
účinná příprava a zahřání před cvičením
snížená možnost vzniku nežádoucích poranění
rychlejší zotavení po cvičení
snížená bolest po cvičení

Pokyny a varování
Nejprve se zahřejte – udělejte pár málo intenzivních cviků, jako je pomalý běh nebo rychlá chůze, aby měly cviky na protažení co největší možný dopad, a aby nedošlo ani k drobnému poranění svalů.
Než se začnete protahovat, uvolněte se, vydechněte a pomalu protáhněte sval. Cviky by vám neměly být nepříjemné a neměli byste cítit ani žádnou bolest.
Když se protahujete, vydržte v jedné pozici a zaměřte se na zvolený sval.
Protažení by mělo trvat alespoň 20 vteřin. Počítejte tiše.
Během cviků na protažení dýchejte normálně a nezadržujte dech.
Napětí ve vašem svalu po nějaké době povolí. Až k tomu dojde, protáhněte ho ještě trochu více.
Neprotahujte sval tím, že byste jím třásli, nebo používali jiné agresivní pohyby.
Po protažení pomalu vraťte sval do jeho původní pozice.
Během zahřívání opakujte cvik na zvolený sval alespoň jednou a po cvičení jej udělejte dvakrát až třikrát. Protahujte se pokaždé, když jdete cvičit, nebo alespoň třikrát týdně.
Abyste zlepšili svou pružnost, dělejte cviky na protažení jako samostatné cvičení, nebo po dokončení cvičení věnujte větší pozornost určitým svalům.
Pokud váš cvičební program obsahuje cviky zaměřené na posilování a vy cítíte ve svalu větší napětí, výjimečně proveďte jen krátké protažení, které by nemělo být delší než tři vteřiny!

Omezení cvičení
Před začátkem cvičení byste měli navštívit svého lékaře nebo ortopeda. Cviky na protažení byste neměli provádět v těchto případech:
Pokud se vám ještě nezhojila zlomenina kosti.
Pokud se vám ještě nezhojilo poranění měkké tkáně.
Pokud máte hematom nebo edém.
Pokud vás trápí zánět nebo infekce.
Pokud během protahování cítíte ostrou bolest.
Cviky na protažení budou nejúčinnější, pokud je provedete okamžitě po cvičení. Abyste se nenachladli, oblečte si na sebe během protahování více vrstev. Doporučujeme vám, abyste si na jejich vykonávání našli klidnější místo, kde vás nikdo nebude rušit. Pokud se rozhodnete cvičit venku, mějte po ruce podložku. Hodně štěstí!
http://www.we­llneo.cz/clan­ky-wellneo/fitness-a-cviceni/proc-jak-a-kdy-delat-cviky-na-protazeni.htm

Strečink se poslední dobou nějak zaměnil s rozcvičením. Protože to přináší jistá rizika rozhodl jsem se napsat tento krátký článeček. Abych posunul věci tam kam patří.
Strečink před silovým tréninkem totiž zhoršuje váš výkon při cvičení a navíc zvyšuje riziko poranění. Na toto téma bylo provedeno několik studii a všechny potvrdily, že při strečinku před cvičením, jsou pak podávány horší výkony. Dále několik srovnávacích studií potvrdilo souvislost mezi zraněními a strečinkem před cvičením. Tyto studie jen potvrdily zkušenosti, které se tradovaly pod slovy „nejvíc zranění vzniká při protahování“.
Tim nechci říct, že strečink je špatná věc, jen se bohužel špatně používá. Strečink napomáhá k dosažení většiho pohybového rozsahu což je v mnoha sportech nesmírně důležité. Jenomže stejně jako byste měli trénovat naplno teprve až se zahřejete, tak i strečink byste měli dělat až se zahřejete ! U strečinku na studeno hrozí stejné poškození jako u posilování nastudeno, může dojit k mikrotraumatum ve svalech a úponech.
Použití strečinku jako rozcvičení je tedy extrémně nebezpečné, protože způsobite-li si mikrotrhliny před zvedáním těžkýh váh, koledujete si o vážné zranění prohloubením těchto mikrotrhlin.
Správné rozcvičení je tedy – pomalé pohyby ne v plném rozsahu s nízkou váhou. V praxi buď prostě začnu cvičit s středí váhou (cca 50% max) jen tak lehce pár pohybu. Pak přidám trošku váhy a trošku na rozsahu a čekám až se svaly prokrví. Pak dám 80% váhy a už plný rozsah. Teprve až jsem plně prokrvený a zahřáty nasadím maximální váhy a plnou dynamiku.
Druhý způsob je ještě opatrnější a to je pomalé roztahnuti jako v těláku na základce. I v tomto případě to chce v klidu rozhýbat tělo lehkými pohyby tak dlouho dokud se narozdýcháte a neprokrvi se vám svaly a nezahřeji klouby.
A ten strečink si nechte na konec nebo tréninku kdy jste zahřáti, ale né ještě zničení.
http://www.f-sport.cz/prin­t.php?id=258

Další odpovědi
Miška 123

http://www.po­silovani.net/proc-se-protahnout/