Patrika Mari

Je dnes možné, že se při výborném splnění přijímacích zkoušek dostane na gymnázium uchazeč se známkovým průměrem 2,90?

Nejlepší odpověď
seraphico

Co by ne. Záleží, jak ostatní uchazeči zvládli přijímací zkoušky.

Když se například podrobně podíváme na kritéria pro přijetí na gymnázium Na Vítězné pláni v Praze, tak zjistíme, že z maximálního počtu bodů (120) je minimální hranice pro přijetí 50 bodů. A z těch 120 možných bodů je 100 bodů jen za přijímací zkoušky. Pouze 10 bodů je za průměr známek:

"O přijetí potom rozhodne pořadí dané sestupně celkovým počtem bodů dosažených v přijímacím řízení.

Bodové hodnocení zahrnuje:

  1. posouzení prospěchu v posledních dvou klasifikačních obdobích základní školy (konečné vysvědčení z 6. třídy

a pololetní vysvědčení 7. třídy) – max. 10 bodů
5 bodů – jestliže je průměrný prospěch z povinných předmětů menší nebo roven 1,10,
3 body – jestliže je průměrný prospěch z povinných předmětů větší než 1,10 a zároveň menší nebo roven 1,50 s podmínkou,
že na vysvědčení není hodnocení s horší známkou než chvalitebně

  1. posouzení výsledků jednotné přijímací zkoušky:

český jazyk a literatura (doba konání zkoušky 60 minut) max. 50 bodů

matematika (doba konání zkoušky 70 minut) max. 50 bodů

  1. hodnocení účasti v olympiádě v průběhu studia 6. a 7. třídy ZŠ – max. 10 bodů, kterých lze nabýt tímto způsobem:

5 bodů za jedno umístění na 1. – 5. místě v okresním kole olympiády nebo konverzační soutěže, 10 bodů za 2 a více
umístění na 1. – 5. místě v okresním kole olympiády. Započítány budou pouze olympiády matematická, fyzikální,
chemická, biologická, v českém jazyce, dějepisná, zeměpisná a konverzační soutěže z cizích jazyků – Aj, Nj, Fj, Šj, Rj.

Přijímací zkoušku splní úspěšně ten uchazeč, který dosáhne v celkovém součtu zkoušky minimálně 50 bodů a v každém z testů získá minimálně 20 bodů.

7. Nejvyšší dosažitelné hodnocení v přijímacím řízení je 120 bodů."

Zdroj: https://www.gvp­.cz/uchazeci/kri­teria_prijeti