Je dle vás lepší hodnotit člověka dle jeho jednání či důsledků jeho jednání?

Narážím zde na rozdíl mezi deontologickou a teleologickou etikou.

Nejlepší odpověď
Drap

člověka je nutno hodnotit jako celek a nelze přitom oddělovat jeho jednání od vzniklých důsledků,

Další odpovědi
hapiky

Nejde o to co je lepší, ale o nutnost ohodnotit ono jednání. Každé jednání (čin) má obvykle nějaký důsledek. Převážně nikdy nelze čekat až na důsledek: Když hodím slupku od banánu na chodník, tak je to špatně i když si na ni ještě nikdo nezlomil nohu!

ivzez

Podle mne bychom neměli hodnotit lidi, ale jejich skutky,
případně důsledky těch skutků.

Pokud se někomu např. momentálně něco nepodaří,
nemusí to znamenat, že je nešikovný. Neměli bychom
říkat, že je nešikovný, ale že se „něco“ nepovedlo.

Pbdobně důsledky → „něco“ se stalo proto, že …

Kepler

Asi by se mělo hodnotit podle důsledků jednání. Jak se říká, cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly. No jo, ale jak může někdo vědět, jak to nakonec dopadne. Zvlášť když se myšlenky chytne nějaký hňup.

Edison

Ještě složitější je odhadnout, jestli hodnocený jedinec měl všechny informace, aby mohl správně odhadnout důsledky svých činů. Na tuto otázku přesně sedí: „Po bitvě každý generálem.“

Roman71

Každá příčina má svůj následek. Takže hodnota člověka se projevuje jeho jednáním, poté k jakým důsledkům to vede. Důsledky mohou být buď správné nebo špatné. Takže bych šel (preventivně) ještě hlouběji a zvažoval co konkrétně vede člověka k tomu, že jedná tak nebo onak. V tom, jak lidé smýšlí a následně jednají, se totiž odrážejí životní hodnoty každého jedince.

Edison

Romane, v tom se „životní hodnoty jedince“ odrážejí jen z části. Pořád platí, že významnou součástí jednáni jedince je interakce s okolím. A kdo z nás je schopen hodnoti, jaké informace z okolí hodnocený jedinec má, které z nich akceptuje, a proč některé akceptuje a jiné ne?

Ten problém je mnohem složitější, než samotná mysl jedince. Prostě proto, že okolí subjektu se propojuje s mnoha jinými subjekty.

Roman71

Potom je otázkou, jak dalece je jedinec ovlivnitelný okolím k jednání se špatnými následky? Pokud si uvědomuji důsledky špatného jednání, vede mne to k tomu, abych se tomu, že udělám něco, co dopadne špatně, vyhnul velkým obloukem. Není to jen o příčině a následku, ale i o morálních hodnotách, které také mají vliv na smýšlení a jednání jedince. Skutečně je to složitější :)

Edison

Přesně. A to jistě ten výčet vlivů na jedincovo jednání není ani z daleka kompoletní.