Stingo

Je diskriminace, když nevezmou na brigádu člověka kvůli jeho národnosti?

Může se člověk nějak bránit?

A co když jako důvod řeknou, že mají problém se zaměstnáním cizinců a přitom tam běžně pracují Slováci a Ukrajinci? Jenže dotyčný je z blízkého východu.

Nejlepší odpověď
odik

zjentek: Odpovídáš hezky, ale na něco jiného, než se ptá.

Pokud odmítnou někoho zaměstnat jen kvůli jeho národnosti, tak to samozřejmě diskriminace je. Jak ale před soudy dokážeš, že to bylo kvůli národnosti a ne například kvůli nedostatečné kvalifikaci? A těchto důvodů mohou být stovky. Druhá možnost je pak samozřejmě, že pokud se třeba Číňan bude hlásit do arabské restaurace, kde kvůli autentičnosti zaměstnávají pouze Araby, tak to taky pravděpodobně neprojde jako diskriminace.

Další odpovědi
Hans51

Samozřejmě že je, zaměstnavatel se nesmí v pracovněprávních vztazích dopouštět diskriminace, to je výslovně zákonem zakázáno. Ovšem praktická poznámka. Ač je zaměstnavateli uložena povinnost nediskriminovat, není na druhé straně povinen oznamovat zájemcům o zaměstnání důvod, proč se rozhodl je nezaměstnat. Čili důvod může být čistě diskriminační, pokud jej uchazeči neoznámí.

Obrana je možná, lze se domáhat, aby bylo od diskriminace upuštěno, aby byly odstraněny následky diskriminačního zásahu a aby bylo poskytnuto přiměření zadostiučinění.

=============­========================­=======================
Doplnění po úpravě otázky:

I kdyby zaměstnavatel zaměstnával příslušníky všech národností světa mimo jedné, přičemž právě jejího příslušníka by z národnostních důvodů odmítl (a zároveň by mu důvod odmítnutí – tedy národnost – sdělil), dopustí se diskriminace. Přes to nejede vlak.

zjentek

Určitě není… já bych na brigádu nikdy nevzal cigoše, a kdybych na brigádu šel já a nějaký cigoši tam už brigádničili, tak bych ji odřek a to nikdy nikoho nijak nediskriminuji, pouze využívám svýho práva.

Odík, aby to tady na těch komplikovanejch stránkách bylo úplně jasný, tak podle tvýho by otázka musela znít nějak takto:
Je diskriminace, když nevezmou na brigádu člověka a sdělí mu, že důvodem je jeho národnost?
..jinak mi totiž kecáš ;)

Luxx

v Kauflandu jsme tomu říkali špatné zkušenosti… a ne diskriminace

anonym

Muze a nemusi to byt diskriminace. Zamestnavatel muze mit relevantni duvod pro (ne)zamestnavani pouze urcite skupiny osob. Ale v takovem pripade musi byt schopny to prokazat (napr. v ryze cinske restauraci muze chtit vyhradne cinsky personal – jde o relevantni duvod a odmitnuti Roma, byt s poukazem na to, ze je romske, nikoli cinske narodnosti, by nemelo byt posuzovane jako diskriminace).

Nejsem pravnik, pouze muj nazor.

lota

Diskriminace by to byla, kdyby přiznali, že ho nezvali jen a jen kvůli národnosti, to se asi těžko dokáže. Jinak se člověk může bránit s odvoláním na Zákoník práce (http://zakony­.centrum.cz/za­konik-prace/cast-1-hlava-4 ). Dokonce existuje i Antidiskriminační zákon.:-)

anonym

sice nevím, proč se tomu dneska tak říká, ale připadá mi nesmysl, aby mi někdo kázal, koho musím zaměstnat. pokud budu nazývat věci pravými jmény, tak si nebudu muset vymýšlet výmysly, jak to obejít.

Hans51

To lota:

Vaši odpověď si dovolím lehce doplnit. Je nutno pamatovat na skutečnost, že v našem právním řádu je diskriminace zakázána generálně, přičemž tak činí právě antidiskriminační zákon (tedy zák. č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací).

V podstatě není nutné, aby další zákony samostatně diskriminaci zakazovaly, jde totiž o pouhou deklaraci již zakázaného (což není na škodu, opakování je matkou moudrosti).

Zákoník práce sám na antidiskriminační zákon odkazuje, nepoužívá své vlastní definice. Tento krok zákonodárce je velice výhodný a praktický, neboť se tímto vyhne situaci, kdy jsou v podstatě totožné pojmy vykládány napříč naším právním řádem odchylně (ač se rozdíly mohou zdát nepodstatné, pro právníky bývají často velkým problémem).

Hans51

To Ahmed Nakadi:

Z důvodů národnostních půjde o diskriminaci v každém případě – jde o tzv. absolutní (neprolomitelný) zákaz diskriminace.

Máte však pravdu, že (ne)zaměstnávání určité skupiny osob možné je – například minimální věk či požadovaná praxe, případně ochrana žen z důvodu těhotenství – RTG záření), zde je nutno prokazovat objektivní důvody na vyloučení dané skupiny.

anonym

Těžko můžu vzít do národní čínské restaurace Nigerijce. Nemá dostatečné předpoklady a tím je právě národnost. Tohle bych si bez obtíží před jakýmkoli soudem obhájil.

Hans51

Ale dovedu si představit situaci, kdy byste jako provozovatel čínské restaurace požadoval po svých zaměstnancích perfektní znalost čínského jazyka, čínské gastronomie, kultury, zvyků, praxi v čínské restauraci např. po dobu 3 let apod. Tím byste se nedopustil ničeho diskriminačního (neb byste si pouze vybíral zaměstnance s Vámi požadovanou kvalifikací) a značně zúžil okruh případných zájemců o práci. Je totiž velká šance, že takové požadavky nesplní nikdo jiný, než Vámi požadovaný Číňan. Pokud by se náhodou našel někdo, kdo je národnosti jiné a přesto Vaše požadavky splňoval, nemusíte si jej vybrat (to žádný zákon nenařizuje), jen mu neříkejte, že je to z důvodu jeho národnosti (důvody, proč jste uchazeče o zaměstnání nevybral, si smíte ponechat pro sebe) 🙂

Hans51

Nechci Vám kazit iluze, ale před soudem neobhájíte porušení zákona 😉 Navíc, každý zaměstnavatel je fakticky silnější stranou smluvního vztahu, ač formálně jsou si zaměstnanec a zaměstnavatel jako smluvní strany rovny. Z toho důvodu si troufám tvrdit, že soudy v pracovněprávních sporech inklinují k obraně zaměstnanců.

A pro rozšíření mých znalostí, co přesně znamená národní čínská restaurace prosím? Děkuji

zjentek

@odík- jinými slovy: seš dost moudrej na to, abys formuloval přesně ..nebo né?