kurec

Je děj maturitní četby důležitejší než použité umělecké prostředky v díle?

Zařazení autora do časového období je samozřejmostí.

Nejlepší odpověď
annas

  1. U státní maturity je rozbor textu včetně použití všech jazykových prostředků důležitý a tvoří základ některých otázek.
  2. Školní maturita. Nedá se jednoznačně odpovědět. Záleží na učiteli, na co se vás bude ptát, jak zní otázka, na způsobu zkoušení atd Každý učitel zkouší jinak, tudíž se ptáte na nesprávném místě. Nikdo z nás nebude vaše vědomosti hodnotit.

V poezii je znalost prostředků samozřejmostí, protože každý autor má jiný způsob vyjadřování, a je často možné poznat, o koho jde . Navíc prostředky slouží k porozumění textu např. pomocí metafory, metonymie, alegorie atd.

Další odpovědi
ivzez

Podle mne ne.
Použité jazykové prostředky by nemělo stačit vyjmenovat, ale maturant by měl být schopen z textu k různým prostředkům
zvolit/vybrat odpovídající část děje, k čemuž myslím nestačí jen děj opsat z některého internetového čtenářského deníku.