annas

Je „čtení mezi řádky“ pátráním po smyslu napsaného? Není někdy důležitější to, co není napsané, než co napsané je?

A. Je rozdíl ve „čtení mezi řádky“ v knize a v tisku?

1.„Kdo nedovede číst mezi řádky, vůbec nepochopí knihy?“ T. G. Masaryk

2.„Ve špatných úvodnících musíme číst mezi řádky. Tam najdeme, co říkají. Nic.“ E. Brie.

https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/jak-pracovat-91819
http://www.po­eta.cz/citaty/au­tori/brie-a-tecka

B. Není umění „číst mezi řádky“, aby se nestalo, že

  1. jde u čtenáře o domýšlení toho, co často mezi řádky autor nenapsal?
  2. že naopak čtenář vždy najde to, co chce, ale vytváří pak nepravdivé domněnky?

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/podnik%C3%A1n%C­3%AD-pap%C3%ADr-k%C3%A1va-st%C5%AFl-poh%C3%A1r-3240766/

Nejlepší odpověď
Kepler

Mezi řádky každý najde to, co CHCE. Někdo rozezná, někdo ne. Byla to oblíbená kryptotechnika ze 60. let – literární autoři i filmoví tvůrci. Tehdy se to nesmělo vyjádřit tak naplno jako „proletáři všech zemí, polibte mi pudel!!“ Tehdy by to napsali asi jako „proletáři všech zemí, uspokojte se!“ I když ani to by asi neprošlo…

Další odpovědi
ivzez

Vždycky nejde o pátrání, tzv. „prvoplánoví spisovatelé“
mezi řádky nepíší. (Takové čtu velice zřídka.)

Mám ráda (nejen) spisovatele, kteří píší mezi řádky,
a často je to mezi řádky důležitější.

S Masarykem souhlasím, s E. Brie ne.
Ve špatných komentářích většinou nebývá nic.

B.
1)
Ano. A dobrý autor takovému čtenáři „dává prostor“.

2)
Ne. Zdaleka ne každý čtenář umí číst mezi řádky.
A ti dobří nevytvářejí nepravdivé domněnky.

led

Písmená tvoria text, myšlienku ale možno vyjadriť textovo nielen samotnými písmenami, ale aj tým, čo nie je znakmi napísané. Poznáme to nielen z úmeleckých textov, ale aj z tlačových médií.Veľakrát stačí náznak. Čitateľ na základe svojich znalostí, svojho citu si vkladá do prázdneho textu predpokladanú (zamlčanú) myšlienku autora svojim myslením, rovnako ako, keď v prípade čísla autobusu,sčasti zakrytého, si dosadí chýbajúcu čislicu. Či správnu, to zistí, až uvidí celé číslo.
T.G.Masaryk má pravdu, kto číta len text a nerozmýšľa síce knihu prečíta ale nepochopí jej myšlienku. Napríklad príbehom z dávnej minulosti, alebo ďalekej budúcnosti, môžme opisovať dnešnú súčasnosť. Pokiaľ nečítate medzi riadkami, autorovú myšlienku nemusíte vôbec pochopiť.
A/ Čítať medzi riadkami treba hlavne reči politikov a novinárov.

B/ v oboch bodoch nájdeme pôvod vzniku fámy. Prípadne sa tento spôsob používal na „legalizovanie“ kritiky vládnej moci. Domýšľanie si podtextov často využívali autori satirických textov (napríklad svojho času Dvořák-Bohdalová, Lasica-Satinský).

aliendrone

Vážená annas! Co takhle počkat s podobnými dotazy, až bude menší vedro? Už nejsem mladík, takže na dotazy jiné ligy než „Found a spol.“ v aktuálních meteopodmínkách potřebuji dodatečnou klimatizaci, jinak hrozí, že mi to, čím myslím vyteče z hlavy! (A to by mohl být značný problém, jelikož mi sestra řekla, že mám v hlavě asi nasr.no, když jsem do sucha vyvařil vajíčka – pochopte, co by taková věc znamenala pro mé okolí!) ;) :)

Kniha a obecně infomédia jsou především ZDROJE INFORMACÍ! Jako takové by měly být prvoplánově NAPROSTO JEDNOZNAČNÉ, aby se informace nedala vyložit nekorektně/vyloženě chybně! (bohužel, často NEJSOU) Takže i když není v plánu psát „mezi řádky“, STEJNĚ dochází k všelijakým nedorozuměním/o­mylům/přešlapům a to i BEZ čtení mezi řádky, jež samo o sobě tento jev posunuje na nevídanou úroveň!

Jak píše Kepler – pokud čtení mezi řádky začnu aplikovat, mohu ve výsledku dostat cokoliv – množina informací takto „získaných“ je doslova nekonečná a tím se informační ZDROJ degraduje na bezvýznamný ŠUM!

Takže – čtení mezi řádky lze přijmout (a MÁ to oprávněný smysl) POUZE ve 2 okruzích.

  1. umělecká tvorba, např. básně, romány (obecně „krásná literatura“)
  2. kryptoaktivita – ať již z jakéhokoliv důvodu (obcházení cenzury, šíření informace specificky určené konkrétní cílové skupině aj.)

K odpovědím: ANO – čtení mezi řádky MŮŽE být pátrání po smyslu napsaného a ANO – někdy může být nenapsané důležitejší. NA A1,2 a B1,2 už nemám sílu, omlouvám se.

Drap

Čtení mezi řádky, je tak nějak na hraně. Záleží kdo napsal a kdo čte. Celá řada si myslí, že umí číst mezi řádky, přitom vymýšlejí bláznivé teorie, někteří si myslí, že to neumí a přesto pochopí i skrytý význam.
Určitě je rozdíl při tomto čtení a v tisku. U knihy, zvláště u nějakého zábavného čtení, autor někdy dokáže mistrně navodit atmosféru daného místa a děje. V tisku se psaní převážně týká věcí kolem nás a někdy lze odhadnout, co zůstalo skryto, někdy ne. Někteří dnešní autoři v tisku dokáží neumně předhazovat věci, aby nás přesvědčili, že si máme myslet a dělat právě to, co by oni rádi.
Se všemi uvedenými výroky je třeba souhlasit. Všechno to ale záleží i na okolnostech a i na tom, jak kdo z nás dokáže mezi těmi řádky číst. Pravdou je, že se zdá, že poslední dobou obtížně hledáme přímočarý a jasný text, který ani moc nedovoluje hledat, nebo najít skrytý swmysl mezi řádky.