ivzez

Je ČR tak bohatá, aby si mohla dovolit nechat zájemce o práci „na dávkách“ a na práci přivézt cizince?

Podle ministra životního prostředí Brabce je současná kůrovcová kalamita největší od dob Marie Terezie.
Asociace romských podnikatelů a spolků ČR nabídla pomoc v boji s kůrovcem, konkrétně šlo o více než tisíc uchazečů o zaměstnání na úřadu práce. Za tři týdny neobdržela žádnou odpověď ani nabídku práce.

Místo toho zamýšlí stát pracovníky hledat na Ukrajině, na Filipínách, v Srbsku a Mongolsku, odkud chce dovézt tisíce zaměstnanců.

Jsme tak bohatá země, abychom své nezaměstnané, kteří chtějí pracovat, ponechali na úřadech práce a na práci dovezli zahraniční pracovníky?

https://www.e15­.cz/domaci/dej­te-nam-prilezitost-romove-chteji-zamestnat-v-boji-proti-kurovci-1347720

https://www.e15­.cz/byznys/ze­medelstvi/romo­ve-chteli-pomoci-v-boji-proti-kurovci-nabidka-jejich-asociace-ale-zustala-bez-odezvy-1348540

Poznámka:
Nepodařilo se mi najít rubriku zaměřenou na sociální oblast, proto jsem zvolila tu, která se mi zdála nejblíže.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… ono to nebude tak horký, článek je z května, tento z konce července: „Tisíc Romů na kůrovce. Jak to provést a neporušit zákon“ … ale co je důležité: je zde popsáno, proč k tomu nedošlo a kdo za to může: „Asociace romských podnikatelů a spolků, z.s. (IČ 04711971), která se tváří, že „má pod palcem“ romské firmy, není registrovanou agenturou práce, aby mohla „nabízet zaměstnance“. Kdyby to dělala, dopustí se přestupku dle § 140 odst. 1 písm. b) nebo g) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, za což jí hrozí pokuta až 10 mil. Kč. Totéž by se týkalo zprostředkování zaměstnání v lesích osobám nezaměstnaným, tedy v evidenci Úřadu práce.“ … a perlička na závěr: vše je převzato z webu ROMEA (http://www.ro­mea.cz/cz/zpra­vodajstvi/ale­na-zieglerova-ipsi-tisic-romu-na-kurovce-jak-to-provest-a-neporusit-zakon ) …

… nezlobte se na mně, ale já opravdu romy chápu, že nemohou jít pracovat, aby neporušili zákon …

… na druhou stranu, podle české televize jich už 35 pracuje, s ostatníma je problém: „Stačí na práci dřevorubce základní škola?“ (https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/staci-na-praci-drevorubce-zakladni-skola ) … „Podle odhadů MŠMT ukončilo (absolvovalo) SŠ nebo konzervatoř ve školním roce 2016/2017 celkem 965 Romů, zatímco ZŠ úspěšně ukončilo (absolvovalo) celkem 2 263 Romů.“, zdroj: „Zprávu o stavu romské menšiny v České republice“ https://www.vla­da.cz/cz/ppov/­zalezitosti-romske-komunity/doku­menty/zprava-o-stavu-romske-mensiny-za-rok-2017-168061/ / vláda české republiky … doporučuju k pročtení, ať víte, kam jdou naše daně, zvláště teď, před volbama …

Další odpovědi
autacek

Ona každá mince má dvě strany. Možná zaměstnavatel nestojí o to, aby druhý den nasmlouvaný člověk svévolně nepřišel, resp. z práce onemocněl a ještě navíc se od včerejšma záhadně ztratilo nějaké nářadí.

Rokio

Podle mě se jedná o plýtvání peněz daňových poplatníků. Česká republika by nejdříve měla zaměstnávat svoje vlastní lidi, tedy Čechy a pak zaměstnávat cizince. Mělo by platit pravidlo – Nejdřív Čech, pak cizinec.

Samozřejmě tím nechci říct, že by lidé cizích zemí neměli mít stejná práva jako Češi. Pokud se cizinci přizpůsobí zákonům naší vlasti, tak je považuji za plnohodnotné občany českého národa, až získají občanství naší země.

Kepler

V tom bude nějaký háček, o kterém se v E15 nepíše. Jestli Romové skutečně nabízejí tisícovku pracovníků a ÚP je nechce přijmout, asi pro to mají své důvody. Mimochodem ten web nepokládám za věrohodný.

led

Zlá politika zamestnanosti na úkor vlastných občanov. Ale pozor, zákony nerobí vláda, ktorá musí na ich základe pracovať, ale parlament kde sa zdržujú, netrúfam si o všetkých napísať slovíčko „pracujú“ volení zástupci (skoro všetkých politických strán) občanov – voličov,
Pokiaľ zamestnávatelia budú môcť na „gastarbeiteroch“ zarobiť, uprednostnia tých na úkor domácich pracovníkoch, kde musia dodržiavať platné zákony. Výhovorku, že rómski pracovníci sú nespoľahliví, popierajú tisíce poctivých pracovníkov rómskej národnosti.

Kryšpín

Ukrajinci se nechají lépe oškubat, Rom by oškub vyřídil rychle a stručně. Je to vláda která má v plánu zítra bude líp, tak musíme věřit, rovněž má skoro 5 milionů příznivců, 1,5 kovaných a 3,5 nechodí k volbám tudíž mlčky souhlasí.

ivzez

McMerkuron,

bohužel jsem se unáhlila a ohodnotila Vaši odpověď jako nejlepší.

A přitom stačila jen maličkost, aby opravdu nejlepší byla:
Ověřit si, kdo od koho co převzal a předložka »z«.

Vše nebylo převzato z/od Romea, ale naopak tiskovou zprávu převzala Romea…

Prošla jsem si „účelový“ článek na Romea:
Asociace podle mne nenabízela přímé zprostředkování
zaměstnanců, ale byla by poskytla kontakty na firmy, které
Romy zaměstnávají v souladu se zákonem.

Nesrovnalostí je tam víc, ale nevyčítám Vám to, málem
jsem jim na to skočila také (tak důvěryhodně to působí).

Mc Merkurion

… pár citací:
"Vyzvali jsme proto ministry, aby se na nás v případě zájmu o kvalifikovanou pracovní sílu obrátili. Rádi jim potřebné pracovníky dodáme. Nyní čekáme na jejich reakci,“ říká prezident Asociace romských podnikatelů a spolků ČR Vladimír Leško
„Nabídl jsem Asociaci zcela konkrétní pracovní činnosti, jako je těžba dřeva včetně kácení a odvětvování, odkorňování kmenů, sběr bukvic a žaludů, a také výsadby sazenic stromků při zalesňování. Za současné situace vítáme každou ruku, která přispěje k řešení kalamity,“ řekl ministr Miroslav Toman na setkání se zástupci ostravské Asociace romských podnikatelů a spolků ČR
… tak proč nedělaj ??? … protože oni vůbec nechtěli dělat, jen se chtěli zviditelnit …

ivzez

…tak proč nedělaj?
Protože ministr Toman si na setkání (na veřejnosti) nemohl dovolit říct, že o Romy nestojí. Ve skutečnosti o ně zájem neměl…

Mc Merkurion

… ano, o ně totiž nemá zájem nikdo …

Mc Merkurion

… otázka je, pro koho byl účelový: jestli vysvětlení, proč romové nemohou pracovat omlouvalo vládu nebo romy …
… „z“ webu nebyla jen citace, a tisková zpráva zde (v článku) ani není uvedena, o ní je právě ta polemika paní Alena Zieglerová, Institut pro sociální inkluzi …
… jinak v doplnění jsem napsal, jak to skutečně s těmi romy v lesích dopadlo, což byla vlastně odpověď na otázku >>> nemohou jich zaměstnat více, nejsou školený, viz právě zdroj z čt …

ivzez

Já jsem to opravdu nemínila jako výtku Vám. Byla jsem naštvaná sama na sebe, že jsem jim (autorům článku) na to málem skočila.

Pokud některý článek něco tvrdí, málokdy je to pravda. Přesněji, málokdy je to tak, jak ten článek vyznívá.
Např. v oblasti pracovního práva znám jenom dva autory, na jejichž články se dá stoprocentně spolehnout. Trochu málo na to, kolik lidí o této oblasti píše, ne?
___

Asociace zcela jistě ví, že nemůže zprostředkovat žádné zaměstnance a pokud tuto větu použila, nemohla ji mínit doslovně. Ví to každý, kdo se trochu ve zprostředkování zaměstnání orientuje.

Podle mne Asociace prostě použila „zkratku“. Ve skutečnosti by byla dodala potřebné kontakty nebo by byla zprostředkovala setkání s těmi, kdo mají pro zprostředkování oprávnění nebo s firmami, které Romy zaměstnávají.

Nechce se mi to moc rozvádět, cítím se „zneužitá“ a jsem znechucena tím, že jsem z toho článku málem něco vzala „doslovně“ nebo vážně… Což je pro ten článek vlastně plus a poklona jeho autorům → napsali ho opravdu dobře.
___

Ač se to mnoha lidem nezdá pravděpodobné, Romové, kteří stojí o práci, ale nikdo je nechce zaměstnat, existují. Nevím, jestli jsou jich stovky nebo tisíce, a netroufám si to odhadnout. Podle mne jich ale nejsou jenom desítky.

Mc Merkurion

… zapomněl jsem napsat zdroj z čt: https://ct24.ces­katelevize.cz/do­maci/2548903-v-boji-s-kurovcem-pomahaji-i-dlouhodobe-nezamestnani-romove

ivzez

Díky za informace a zdroje.

Mc Merkurion

… jo, tak to mělo bejt v rubrice: vtipy a zábava >>> nejlepší fór, co jsem zatím četl …

ivzez

E15 sice není moc důvěryhodný zdroj informací, ale o firmách zaměstnávajících Romy jsem četla i jinde.

Jestliže je na boj s kůrovcem potřeba několik tisíc zaměstnanců, proč to nezkusit s ověřenými firmami? Doprava zahraničních pracovníků do ČR bude něco stát, stejně tak jejich ubytování.

A uchazečům na ÚP dál půjdou dávky. To podle mne není moc rozumné.

Mc Merkurion

… důvěryhodný zdroj jsem dodal k otácze, potvrzuje jen mnou správně navrhnutou kategorii …

led

Jak poznám jestli „důvěryhodný zdroj“ naozaj důvěryhodný zdroj, anebo je to jenom „zdroj hledící si svých zájmů“ tj nadřazení svých zájmů, nebo zájmů svých pánů, nad zájem společnosti?

Mc Merkurion

… jestliže zdroj pomlouvá a kritizuje sám sebe, těžko budu brát jeho podpásovky za účelové …

ivzez

@Rokio,

neměla jsem teď na mysli možné problémy s jinou kulturou,
zajímá mne, co soudíte o nevyužité nabídce.

Já pro to nevidím žádný rozumný důvod,
ale třeba mají zdejší uživatelé více informací než já.