Alesh

Je číslo 0,99999… (periodických) menší než 1?

Pozn. ta vodorovná čárka nad devítkou, která značí nekonečný počet devítek mi nejde udělat, ale snad to každý pochopí.
No, tak se ukažte, jací jste matematici! 😉
Doplňuji:
No, tak jsem vás potrápil, rozdávali se „palečky“, ale budu vás asi muset zklamat a možná i překvapit. Správná odpověď je:
0,9 periodických je přesně rovno 1. Nevěříte? Ale je to zkrátka tím, že nekonečno je zkrátka nekonečno a ten důkaz matematický je dost dle selského rozumu:

  1. a = 0,99999 … (periodických)
  2. 10a = 9,99999 … (periodických)
  3. vzájemně odečtu 1) od 2)
  4. 9a = 9
  5. a = 1

Jasné jak facka. Dobré, ne? 😉

Nejlepší odpověď
led

Ano, lebo vždy bude niečo chýbať do celej (stále menšie a menšie, ale bude tam).
PS.
to je logika

Další odpovědi
anonym

Právě selský rozum tě demaskuje z podvodu, protože „a“ je v jednotkách řádů (desetinné čárky) a ne v absolutní hodnotě, na níž ses původně ptal.
Tvá troufalost, že ti na to všichni skočí, začíná mít vzestupné příznaky psychické poruchy.

anonym

Aleshi,to bych nedala,ani kdyby,jak už tady jednou napsal tom004,nebyly prázdniny.

arygnoc

dovolím si oponovat.
0,999 periodických NENÍ rovno 1, nýbrž se mu přibližuje.
pokud stanovím limitu funkce (horní) 0,999 periodických nebo jedna je to podstaný rozdíl.

ad váš příklad:

špatná interpretace:

stačilo by říct, že vyjádření racionálního čísla v numerické podobě je něco jinéno, jako zlomek:
protože:
0,999 (period)= 1/3 * 3 (teoreticky)
0,999 (period)= 0,333 * 3 (prakticky – 1,0 nikdy nebude, pouze se ji přiblíží)

to, že je v matematice (ne vyšší matematice) povážováno číslo 0,999 (period) za jedna, je jenom zjednodušení, podobně jako 22/7 za pí (nebo 3,14).

všechno záleží na postulátech, z kterých budeme vycházet.
Doplňuji:
viz:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pravda-ze-cislo-0-9-periodickych-se-rovna-cislu-1

DDarent

matematika???
SELSKEJ ROZUM!!!!

Alesh

arygnoc: tohle: „to, že je v matematice (ne vyšší matematice) povážováno číslo 0,999 (period) za jedna, je jenom zjednodušení, podobně jako 22/7 za pí (nebo 3,14).“ rozhodně není pravda o žádné zjednodušení se nejedná a srovnávání s nekonečným rozvojem a přibližnými odhady čísla pí samozřejmě nelze, to je jiný případ.
Lepší bylo, jak jsi uvedl to 3 * 1/3, ještě líp to je vidět na 1/9, 2/9, 3/9 … 9/9. Je tedy zajímavé, že ač to de facto dokazuje totéž, že sis to nakonec sám sobě zamítl. 😉

Alesh

Draxl: Co to je za nesmysl?
„protože "a“ je v jednotkách řádů (desetinné čárky) a ne v absolutní hodnotě, na níž ses původně ptal"
Nejen, že neuneseš cizí názor ale ještě neovládáš matematiku. Ten výpad vůči mé osobě od člověka, co se neustále ohání kodexem, to už je jen úsměvné.