Kepler

Je chlap pravým bojovníkem, pokud umí vládnout zbraněmi?

Opět rádio Haná co by zdroj inspirace. Jeden týpek zatnul v hospodě sekeru a před hospodou hodil šavli…
Můj obdiv mají bojovníci, co se dokáží ubránit holýma rukama. Považuje se to u mistrů bojových umění za zbraň a může to být posuzováno jako neadekvátní obrana, pokud útočníkovi zlomí nebo vykloubí ruku?

https://pixaba­y.com/cs/photos/bo­jov%C3%A1-um%C4%9Bn%C3%AD-silhuetten-muay-thai-2544677/

Odpovědi
aliendrone

Ano, to je často první na co tě DŮKLADNĚ upozorní u většiny kurzů bojových sportů/umění. Otázka je, k čemu by to bylo zrovna tobě, když každý alespoň částečně vidomý (a dost možná i úplný slepec, pokud je citlivější) pokud tě potká o půlnoci na opuštěnějším místě REFLEXIVNĚ odhazuje peněženku, mobil, šperky etc. a zběsile mizí v dáli snažíc se překonat v rychlosti U. Bolta.! ;) :D :D

led

Nestačí len „vládnout zbraněmi“. Pokiaľ trénovaný „bojovník“ spôsobí úraz netrénovanemu bez inej zbrane, má priťaženie za použitie neprimeranej obrany. Preto nestačí len ovládať bojové umenie, ale treba ovládať aj svoju bojovú myseľ. Tak učia legální tréneri a cvičitelia, majstri bojových umení.
Tvrdím to na základe skutočného prípadu, keď trénovaný mladík pri sebaobrane útočníka nechtiac zabil, tak kedže bol ešte mladistvý, dostal 8 rokov natvrdo. Jeho chyba pri obrane bola, že do boja nezapojil myseľ.

Herjulfson

Bojové umění se ve smyslu našeho práva za zbraň nepovažuje. Zbraní se rozumí každá věc, kterou je monžné učinit útok proti tělu důraznějším. Co se „neadekvátní“ obrany týká, tak tam to samozřejmě vliv má. Přesněji bych uvedl, že se bavíme o nutné obraně. Nutná obrana nesmí být ZCELA ZJEIVNĚ NEPŘIMĚŘENÁ. Z toho tedy plyne, že může být i zjevně nepřiměřená, což ještě pořád není trestné. Zda však byla obrana přiměřená, nepřiměřená, zjevně nepřiměřená, nebo zcela zjevně nepřiměřená je otázkou, která už nikdy není v moci bránící se osoby. … znalecké posukdy, vyšetřování … při stejné situaci bude následně zcela jiný náhled na bránící se osobu pokud má metr padesát a čtyřicet kilo nebo na osobu, která má dva metry a světový titul v nějakém bojovém sportu.

Kepler

led: ale co kdyby útočník na mně šel s mačetou. To by byla taky nepřiměřená obrana?

led

Používa zbraň, vtedy použitie znalostí bojového umenia možno, ale len do miery odzbrojenia útočníka a následné odvrátenie útoku.

led

Tak to vyznelo počas procesu.

Kepler

alien: no mně je to k ničemu, páč nemám ani zlatý zub. Ale co by asi dělal potenciální útočník, kdyby potkal tebe? Odhaduju, že by se v ten moment naučil i létat.

led

Ak si dobre pamätám film Predátor, tak sa nám alík vždy zo strachu pred, psst žiadne mená, spriehľadňoval aby nebol vidieť. 🙂

aliendrone

Kepler>>> Mne by nepotkal, ani by netušil, že už stojím přímo za ním. ;) :D :D

led>>> Rafinovaný pokus vytáhnout z aliendrona jeho finty objasňováním, že to Predátor se zprůhledňoval, zatímco Alien… KDEPAK! :)

„Vade retro Satana, nun suade mihi vana, Sunt Mala quæ Libas, Ipse Venena bibas!" ;) :D :D

Kepler

Tak to máte trošku popletené, průhledným se stával Predátor, který využíval technologií. Alien sázel na tu svou krásu, však víte. Proto má v bytě nejmíň 10 zrcadel.

led

V krásnej prírode nemal šancu ani so svojou Laternou magicou