planetka04

Je češtinářsky správně „diskutovat práci“ nebo „diskutovat o práci“?

To první je nyní velmi oblíbené mezi politiky, rovněž jako i jiné paskvily (aspoň podle mě).

Nejlepší odpověď
annas

Vazby jsou obě použitelné, ale vhodnější je ta původní „diskutovat o + 6. p.“. Zatímco spojení „diskutovat co + 4. p.“ je stylově nižší.
Význam slovesa diskutovat slovník uvádí jako debatovat o něčem, hovořit o něčem s někým, vystupovat v diskusi. Stabilně užívaná je vazba s předložkou o a 6. pádem – diskutovat o problému. Také samozřejmě můžeme diskutovat s někým.
Bezpředložková vazba se 4. pádem proniká ke slovesu diskutovat z odborného stylu, konkrétně z matematiky, a je dnes značně využívaná právě v jazyce politiky – slyšíme pak diskutovat problém. Snad zde hraje roli i zdánlivá ekonomičnost vyjádření. Tato vazba postupně proniká prostřednictvím jazyka současné publicistiky a politiky i do spisovného jazyka, je stále chápána jako stylově nižší.

Jazykový koutek

Další odpovědi
Pájo

Máte pravdu, diskutuje se o práci.

quentos

varianta bez předložky je hnusný anglicizmus (discuss something – v angličtině skutečně bezpředložková vazba). Ačkoli anglista a učitel angličtiny, tohle se příčí i mně.

rosinka

Když diskutujeme o něčem, diskutujeme i o práci. Jim to kolikrát chybí, že je to o něčem, to jejich diskutování, tak to mají možná správně. 😉

WeeBear

Přikláním se k 6.pádu, tedy o práci.

Diskutovat práci (4.pád)-to se mi nelíbí ani trochu..

Kerberus

Quentosi, souhlasím zcela s Vámi. Když jsem poprvé uslyšela, že členové vlády diskutovali závazné předpisy, byla jsem v šoku.
Hledala pak v jazykových příručkách a zjistila, že se ujímá „patvar“. Šíří jej novináři.

Vy jste angličtinář, nemusím se proto zmiňovat, že takových přejatých vazeb je mnohem víc – mě rozčilují, ale …