arygnoc

Je čeština i niekde mimo územia čr úradným jazykom?

slovenčina je úradným jazykom okrem sr i v srbsku (vojvodina).
Doplňuji:
nemám na mysli ako jednací jazyk nejakej organizácie (i politickej) alebo dorozumievací jazyk, ale ústavou uznaný úradný jazyk.

diaspór (českých i slovenských) je po svete, mnoho, boli i slovenskí králi (madagaskar), ale úradný jazyk mimo krajinu pôvodu – to už je znak predsa len silnej „menšiny“ (vo vojvodine väčšiny).

Nejlepší odpověď
led

Ano, každý zástupca – poslanec má právo na Zasadaní Europskej únie a na zasadaní OSN používať úradný jazyk štátu, ktorý zastupuje. Aj keď sa to v praxi veľmi nevyužíva.
Srbsko je výnimka v podobnom zmysle ak Česká republika, pokiaľ ide o používanie slovenského jazyka. V oboch štátoch je totiž silná slovenská menšina. V Srbsku ide o oblasť Vojvodina a v ČR, vlastne pozostatok z bývalej Československej republiky, na celom území,
Čestinu ako komunikačný jazyk v styku s úradmi možno používať i na Slovensku a v úradných priestoroch orgánov Európskej únie a OSN. Neplatí to, ale napríklad vo vojskách OSN a EU.

Další odpovědi
Nuk nuk

Ve světě existuje hned několik oblastí s českou diasporou. Mluví se v nich česky. Úředním jazykem je ale jen v ČR.

anonym

Úřední jazyk to není, ale lze v úředním styku použít i na Slovensku jako slovenštinu v Česku. Nevím zda se dá vzít EU, kde je asi nějakých 26 úředních jazyků (nevím přesně).

badisko

gratuluji …
Doplňuji:
V kazde zemi na pude Ceske ambasady …:D

isteron

Arygnoc, Vo Vojvodine to má byť skôr " slovinčina " ! Slovinci , sa sami medzi sebou volajú, že sú Sloveni, na rozdiel od slovenského označenia, kde mi im hovoríme Slovinci.
Doplňuji:
Ale neviem, či by si im rozumel bez slovníka.

arygnoc

Isteron:

rozumel, pretože sa jedná o SLOVENČINU (slovinčina tam vôbec nie je úradný jazyk.

myslel som, že tieto dva národy a jazyky si pletú iba ignorantskí amíci a angličania, ale evisentne som sa mýlil.

http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Voj­vodina
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Voj­vodina
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Voj­vodina

Nuk nuk

Potvrzuji. Vojvodina je etnicky velice pestrá oblast. Slovinci tam nejspíš žijí také, dokonce je tam i dost Čechů, jsou to ale poměrně malé skupiny. Slováků je tam mnohem více.

Nuk nuk

To jestli se jazyk stane úředním i mimo oblast svého původu, je závilé na legislativě daného státu. Obvykle záleží na tom, jak daná země vnímá menšiny a pak, jak je taková menšina početná. V Srbsku žije kolem 60ti tisíc Slováků, takže není divu, že se stali oficiálně uznávanou menšinou a mohou s úřady v určité oblasti hovořit svým jazykem. Slovenské diaspory ve světě mají tendence růst.
V tom je zásadní rozdíl mezi slovenskými a českými diasporami. Zatímco ty slovenské se zvětšují, české (pominu-li Čechy v EU a USA), hlavně ty historické, jako je Svatá Helena v Rumunsku, Volyň, Kazachstán a JIžní Ameriku, spíše mizí. Hodně Čechů se z nich „vrací“ do ČR a ti, kteří zůstávají postupně splývají s okolním obyvatelstvem. Proto není divu, že slovenština dostala v Srbsku status úředního jazyka, zatímco češtinu něco takového nejspíš nikdy nepotká.

anonym

Pro zajímavost, švédština je úřední jazyk ve Finsku, ale ne ve Švédsku.

arygnoc

hm, wiki tvrdí, že v švédsku je úradný jazyk švédština:

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0v%C­3%A9dsko

a vo fínsku tiež (okrem fínštiny)