Alesh

Je český národ národem udavačů?

Z historie jsou známé případy, kdy dotyčná osoba udávala za Protektorátu a když pak přišli k moci komunisti, tak zas bonzovali jim. Teď po revoluci je taky spousta lidí, co udávají kdejakou prkotinu. Má toto český národ nějak víc v krvi nebo je to třeba i na Slovensku stejné? Nebo i jinde na světě?

Nejlepší odpověď
Drap

Všude na světě se udává, proč zrovna my by jsme měli nějak vybočovat z průměru?

Další odpovědi
zjentek

Ne.

Ano, je to na celém světě stejné. Bonz je pro sraby a „řiťopichovité“ (; (; (; NAPŘÍČ SVĚTEM!

da ny

Ono jde spíše o to, co udavače k této činnosti vede.
Prospěch, obava, donucení, upozornit na nešvar či trestný čin, nepřejícnost, závist, snaha o spravedlnost, dodržování pravidel, msta…. aj.?
Udává se všude na světě.
Pravda je, že v českých zemích to po lidech bylo vyžadováno, pod příslibem
výhod nebo při fanatickém nadšení pro věc/myšlenku. Rozkvetlo, hlavně za Rakouska – Uherska. :) Někdy se to zdá být, jako národní sport.

Kelt

Jeden kolega mi říkal, že to říkala jeho babička, že na Gestapu udávali více Češi než Němci. Nevím, ale soused volal na policii, že rodiče pálí něco na zahradě. To byl jejich soused. A statistiky se asi v tomto nevedou.

JežíšKristus

Nějací bonzáci StB se najdou vždy. Ale spíš bych řekl, že větší část lidí se snaží nařízení obcházet, než bonzovat jiné.

led

Nie. Na Slovensku nie sú udavači. Sú len „Kajúcníci“

„Udávať, žalovať sa nemá, ale hlásiť sa musí“, nie je to nikomu známe?
„žalovat se nemá, ale hlásit se to musí velebnosti“ vo filme Slunce, seno, jahody.

paul1

Myslím, že to bude spíš regionální záležitost, takhle jako celek se to nedá posuzovat. A nějaké statistiky asi také nebudou, takže to bude něco jako JPP.

hapiky

Jsme v tom minimálně průměrní, spíše nadprůměrní.
Rozdíl bývá v pohnutkách, které bonzáci mají.
Nejvíce mě v zahraničí překvapil fakt škodolibosti u jednoho bonzáka. Oba byly kamarádi motorkáři a přesto jej nabonzoval, když si koupil novší auto a nekoupil si ihned všechny potřebné známky. To mě rozum nebere.

plebs

Pokud soused je fetka jezdí autem, druhý bumbálista mlátí přítelkyni, další vaří perník nebo hospodský pořádá Mechtle je dobré nevidět a čekat až fetka někoho zabije, pernikář vyrobí další fetky a hospodský rozšíří covídka, záleží jak si kdo demokracii vysvětluje.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.