Rokio

Je ve stolní hře šachy cennější figurka věž, nebo kůň?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Pepa25

věž

Věž patří mezi těžké (silné) figury, jezdec se střelcem mezi lehké (slabé). Věž je proto cennější.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kvalita_(%C5%A1ac­hy)

Další odpovědi
aliendrone

věž

No vidíš, že když chceš, tak se umíš zeptat i na něco jiného než na blbosti. ;) :D
Každá figura v šachu se dá převést na ekvivalent počtu pěšců. Tohle je jedna ze ZÁKLADNÍCH nutných znalostí, pokud je chceš hrát. Jak jinak bys mohl provádět výměny (braní) figur, pokud bys neznal jejich hodnotu? ;) :D :D

Takže zpravidla se udává, že věž má hodnotu 5 pěšců, zatímco JEZDEC (NIKOLIV „kůň“ – zvykni si na toto označení, MÁ to dosti důležitý význam) má hodnotu 3,5 pěšce. (přikláním se k tomuto hodnocení, jsou i tací, kteří lehkým figurám nadělují hodnotu jen 3 pěsců – věc názoru). A třeba dáma má hodnotu 11 pěšců. Určitě si o tom někde dokážeš něco vygooglit, musí toho být plný internet. :)

Disraeli

věž

Význam šachových figurek je ASI takto: král, královna, střelci, věže, jezdci, pěšáci. Avšak velice často bývá věž před střelcem (ona nepanuje vždy a všude dokonalá shoda, někteří – i profíci – totiž zase často kladou střelce nad věže, ovšem častější bude opak).
Král je sice nejdůležitější (spíš proto, že je nezbytný pro hru a je základní), ale dle tahů je nejnadupanější samozřejmě královna, král může kam chce ale jen o jedno políčko (nemá takové možnosti jako královna hlavně asi proto, aby to bylo takové jednodušší… protože, kdyby se král pohyboval třeba jako královna nebo dokonce i s víc možnostma, tak by ho bylo těžší lapit a dopídit se výhry… ale jinak by bylo docela logické, aby se král směl pohybovat „líp“, když je to král). :D

Věž je teda každopádně před jezdcem, ale jako třeba za mě osobně je ‚lepší‘ jezdec. Důležitý je každopádně celek a všechny figurky hrají svou roli (záleží, jak to rozehraješ a jakou důležitost jim dáš, občas i pěšák může hrát důležitou roli a střelec ti zrovna nemusí být k ničemu… mně se třeba hodněkrát stalo, že jsem vyhrál právě díky jezdci, osobně je to moje docela oblíbená figurka, protože mám prostě rád ty „skryté“ pohyby „do L“ a je to takové míň očité nebo jak to říct… několikrát se mi stalo, že protivníci jezdce přehlédli a udělali špatný tah, oproti věži nebo střelci). :D
Jedná se o to, kolik toho ta figurka dokáže „zablokovat“, na jakou vzdálenost, na kolik stran. Takže dá rozum, že v tomto smyslu to bude logicky královna, věž, střelec a až pak jezdec… věž před střelcem, protože skutečně lze věž často využít líp (i to blokování víc stran na jednou, krom dalších možností.. ale to už záleží na rozmístění figurek). Ale jak říkám, věž i střelec jsou podle šachových pravidel a vůbec i logiky určitě před jezdcem, ale třeba za mě je jezdec top…
Příjde i na to, jakou strategii a taktiku člověk jede a jak umí využívat těch figurek, včetně toho, jak je obětovat… není to tak, že by jezdec byl lepší, já se na něj spíš akorát fixuju a víc ho využívám, čili je takovou důležitou součástí MÉ strategie (ale nemusel by být… mně to ale zkrátka vyhovuje… a taky jsem si všiml, že když hraješ s člověkem, tak se často soustředí na věže a střelce, ale na jezdce tolik ne).

Drápek nemá zcela pravdu… vím, že existuje rozdělení figurek podle hodnosti/důle­žitosti, je tam i nějaká stupnici a hodnotové body těch figurek. Figurky MAJÍ hodnotu podle síly a zkrátka vlastností.

Drap

jiná odpověď

Nelze takto hodnotit. Nejcenější je král, bez toho se hrát nedá. Nelze však říct u ostatních figur která je důležitější. Všechny figury májí svoji váhu a svou funkci.

hapiky

jiná odpověď

Rozhodující je vždy konkrétní situace a v jak pokročilé fázi se hra nachází. Dost těžce se matuje, když jsou na šachovnici 2králové a kůň. S věží to jde superlehce.

_Bůh_

věž

Není tak křivá jak kůň

aliendrone

hapiky>>> ROFL!
„Dost těžce se matuje, když jsou na šachovnici 2králové a kůň.“ :D :D :D

Je to pitomost, nikoliv „dost těžce“. Vyzývám tě, abys mi dokázal dát mat (ty král+jezdec, já samotný král). Klidně přeskočíme i padesátitahové omezení, dám ti na to 200 tahů (to proto, abychom nehráli věčně) a jestli mě nakopeš zadek (dáš mat), budu tě navěky oslovovat „Ó veliký sáhibe!“ A přirozeně NAOPAK, pokud to nedokážeš! Bereš nebo kálíš bobky v síni? ;) :D :D

Disraeli

Jo, a taky bývá střelec a jezdec hodnocen stejně… avšak většina (řekl bych) klade střelce nad jezdce.