arygnoc

Je Čechům jedno, že jedí odpad?

V obchodních řetězcích se prodávají potraviny pochybné kvality. Hlavně že je to v akci…

Kečup se sotva dvacetiprocentním podílem rajčat, jahodová marmeláda, která o jahody nikdy ani nezavadila, telecí párky s tříprocentním podílem telecího masa a paštiky, do kterých se melou zvířecí kůže a kopyta, kuřecí řízky napumpované vodou a poté opět zamražené, takže se jejich objem zvýší klidně o polovinu, nebo prošlé maso „maskované“ marinádou jako tip na jedinečnou víkendovou grilovačku…

(Celý článek na http://www.ty­den.cz/rubriky/byz­nys/pop-ekonomie/utok-na-zaludek-je-cechum-jedno-ze-jedi-odpad_208784.html )
Doplňuji:
Dr. Axl:

vaším protiřečením o nezastávání se starých časů a hned konstatovaním – tohleto nebylo, jste mne pobavil.

Já jenom VÍM co bylo „tenkrát“ lepší a horší z pozice obyčejného pracujícího člověka (byl jsem nim tehdy a jsem nim i dnes).
A ten se v každodenním životě měl líp.
Což i sám konstatujete. (ale to je debata zase o něčem jiném).

Nejlepší odpověď
anonym

Ale i drogerie je " na vychode " osizena. Mam moznost nakupovat v Nemecku a kupuji tekuty Persil , avivaze , sampony , sprchace jedine tam. V Cechach je to tak nejak smichane snad s vodou , uplne tekute. Nemecky musim skoro silou mackat , aby me sampon napr. " vytekl … a to same s jidlem.
A to se vazne snazim nebyt zmlsana a nemit frnak nahoru , ale ta kvalita je vazne strasne rozdilna.
Cenove je vse ale stejne . -iv-

Další odpovědi
tom004

Mám,úplně stejné zkušenosti,jako -iv-.Jenom,s tím rozdílem,že jezdíme nakupovat,do Rakouska.Máme to,takřka,za „humny“.A,totéž,pla­tí,i o BÚ,u b­ank,které jsou,tam,i u nás­,stejné „značky“.

suaeda

Kvalita potravin a asi všech výrobků, které se u nás nyní prodávají nestojí za nic. A člověk to čte v mediích všude možně, ale nic se s tím nedělá. V 90 letech se u nás razilo, že máme nekvalitní výrobky a přitom jsme měli jedny z nejtvrdších potravinářských norem. Supermarkety ovládly náš spotřebitelský trh a nedej bože, když se někde náhodou začne např. prodávat v automatech domácí mléko rovnou z kravína. Hlavní hygienik ihned „káže“ lidu jak je zdraví škodlivé. Naše potravinářské firmy jsou bohužel donuceni vyrábět méně kvalitně jinak od nich supermarketové velmoci přestanou odebírat výrobky. Jediná pomoc ale té se asi nedočkáme změnit normy včetně zákonů a důsledně je dodržovat. Ale to nejde, protože i zde tečou pěkné peníze do vybraných kapes. Takže buď jíst to co je (šmejdy), nebo si (něco) vypěstovat a nebo nakupovat u sousedů.

anonym

Hlavně že to je levné!
Doplňuji:
A nejhorší na tom je,že i někteří čeští výrobci a zpracovatelé potravin už dělají to samé!

anonym

V sobotu jsem si, spíše ze zvědavosti prošel pár farmářských trhů v Praze a nestačil jsem se divit.
Jednou větou by se dal dojem shrnout takto:
Oči přecházely, jazyk by mlsal, ale peněženka byla vyděšena.
Obzvlášť mne zaujaly reklamy „Naše uzeniny jsou skutečně z masa“. A pod tím u zboží malým písmem dvaapůl násobky běžných cen.
Proboha, kam jsme se to dostali, to, co by mělo být samozřejmé se stalo luxusem?
Ne, že bych byl zrovna zastáncem starých časů, ale tohle fakticky dřív nebývalo.
Doplňuji:
Milý arygnoc, už dlouho tě sleduji a musím uznat, že tě beru jako vyspělého až rovnoceného diskutéra. Ale asi nemáš nadarmo na profilu „rejpal až cynik“.
Nedávno jsme se tu hromadně dohodli na tykání, takže toho klidně využij, při tvých 49 letech jsem přece jenom starší.
A teď k věci, mé sdělení má více rovin, staré časy nemusejí být jen za totáče, slušné potraviny byly ještě v 90. letech.
Dále formulace znamená, že obecně vítám dnešní svobodu, ovšem je fůra negativ brutálního kapitalismu, které se nemohou zamlouvat žádnému soudnému člověku.
Tvar „ne, že bych byl zrovna zastáncem“ je regulérní písemný obrat, který vzdělaní chápou v pravém kontextu, viz krátký ale úderný příspěvek v diskuzi.
P.S. Raději ponechám stranou výslovnou pasáš z kodexu o osobním a agresivním tónu, jistě jsi to nemyslel špatně a patrně ses jen trošku nechal unést emocemi, které jsou u tebe skoro tak intenzivní jako u většiny zdepřítomných dam.
Máš-li zájem o další slovní ekvilibristiku, mohu ti napsat na mail, abychom naším kohoutím šermováním neobtěžovali ostatní pokojné respondenty.

anonym

pokud byste jim to řekl, tak by si třeba dali dva, tři dny pozor na to, oc kupují, ale potom stejně budou vyhledávat ty levnější náhražky, vše je to postavené na tom, že kvalitní jídlo, které by se mělo jíst stojí mnohdy i pětkrát více a neni k sehnání, zato ty nezdravé jídla jsou nejlevnější a mají je všude

dudu

Jedí co si vyberou a podle těch vrchovatých košíků, které jako breberušky vyvážejí z nákupních center, je upřednostňována kvantita. Při současných průměrných cenách vepřového i hovězího masa se přece žádný soudný člověk nemůže domnívat, že v uzeninách a ostatných masných výrobcích s cenou pod 100 korun za kilo si kupuje kvalitu. Také je třeba podotknout, že současná kupní síla oproti stavu např. před 30-léty je přibližně pětinásobná. Protože otec prodával v řeznictví a já ho často navštěvoval, docela přesně si pamatuji tehdejší cenové relace – např. kilo gothaje ve velmi dobré kvalitě stávalo 30 Kčs, takže při zachování relací by dnešní cena mohla činit cca 150 korun. Máme tedy možnost si koupit třeba půl kila kvalitního salámu nebo kilo šuntu zvaného gothaj za 65 korun.

mosoj

Dejte pokoj už s tím Německem. Rozhoduje vždy cena. Pokud vyjde nákup u nás laciněji než v Německu nakupují zde Němci o sto šest.
Nakonec to je hlavní klientela Vietnamců v příhraničí ! Vím o čem mluvím jsem od Plzně.

Jinak se prodávají šmejdy ve všech oblastech. Dobré a kvalitní potraviny také, ale jsou dražší.
Jediné co je u nás nekvalitní a není jiná alternativa, je dovážená zelenina. Dovozci nakupují to co jiní nekoupí. Bývá to těsně před zkažením a zelenina také musí z kamionu přímo na pult jinak se zkazí na pultě a ne u mě doma.

Tak jako zde neodpovídám na blbosti, tak se v obchodě snažím nekoupuvat šmejd. Někdy se mi to ale nepovede.

terry

No, jedno jim to asi není, ale nemají Kč na lepší potraviny a za další, jsou nedůslední a nechají si to líbit.
Viděla jsem reportáž, kde mluvili o tom, že v Německu, když zdražili máslo, tak hodně klesla prodejnost, že cenu snížili. Byla to reportáž o tom, že v nejmenovaném obch.řetězci byl nákup u nás za stejné potraviny dražší než nákup v Německu. Navíc byly německé potraviny podstatně kvalitnější.

anonym

A. – ja tu doplnenou otazku moc nepochopila.

Dr. Axl podle me myslel , ze nebylo to , ze by byly ty cedule s napisem , ze jsou uzeniny opravdu z masa… to je myslim dnesni ostuda , ze se tohle musi psat.
A " minulost " a " soucasnost " nemuzeme podle me takhle shrnout dohromady. Na neco bylo mozne lepe , na neco hure. Na neco jsme naavali drive , na neco zase ted… -iv-

anonym

Má drahá iv, díky, pochopilas to správně.
Asi na rozdíl od arygnoca, pokud jen nechtěl rejpat, jak si to sám napsal na profil.

arygnoc

omlouvám se.

bylo to jenom takové píchnutí, nečekal jsem tak ostrou reakci.
ale jak jsem psal, byla by to diskuse na jiné téma.

nebylo to mysleno osobně (ani obsah, ani tón) ani zle.

anonym

OK, já jsem to vnímal jako nadsázku, ale kvůli dohodě s partou okolo Kerberus ve snaze o zkultivování úrovně Odpovědí, jsem cítil morální povinnost to razantně uvést na pravou míru, aby to ostatní řadoví a nezasvěcení nepovažovali ze běžnou normu a lehkomyslné pohrdání kodexem.
Přesto ti mohu poslat kontakt, na to jsi v úleku ani nestihl reagovat. (Já jsem také občas kverulant, ale když jde do tuhého, dokáži se tvrdě bránit).
(Čo jsme si, to jsme si, terazky som majorom).

anonym

A. – tak to je dobre. Ja vas mas rada , i presto , ze jste me jako nevestu odmitl. Dr. Axlovi se me zzelelo , tak se ho musim take obcas za to zastat. 🙂
A z nas by manzele stejne byt nemohli , kvuli tem pejskum. 🙂 Dobrou. -iv-