Mattes99CZ

Je časoprostor pomyslný nebo skutečný?

Nejlepší odpověď
Fyzik

Otázka je z principu nezodpověditelná. Je to věc přesvědčení, nelze provést protidůkaz k žádné z odpovědí.

Další odpovědi
led

„Vlastnosti priestoročasu (časopriestoru)
Pri opise pohybu musíme zaznamenať nielen polohu, ale aj čas, zaznamenávame udalosti. Záznam o každej udalosti sa skladá vždy zo štyroch čísel, kde tri z nich udávajú polohu udalosti v priestore a jeden údaj udáva čas jej nastatia. Túto skutočnosť môžeme povedať aj inými slovami:
„všetky objekty aj my sa pohybujeme nielen v priestore, ale aj v čase“. Alebo by sme mohli povedať skrátene v priestoročase (alebo v časopriestore). Všetky udalosti, dianie okolo nás, ale aj vo vesmíre sa odohráva v „aréne“ nazývanej priestoročas.
…Aj medzi dvoma udalosťami (bodmi v priestoročase), existuje istý druh vzdialenosti. Udalosti v reálnom svete sú však odelené nielen v priestore ale aj v čase. Vo výpočte vzdialenosti medzi udalosťami vystupuje aj čas, aj priestor – priestoročasový interval.“
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Pri­estoro%C4%8Das
Z týchto dvoch definícií vidíme reálnosť časopriestoru:
Zjednodušene:
Váš 1. časopriestorový bod
 – narodil ste sa v bode časopriestoru určenom 3 dimenziami: napríklad v zmysle zemepisných súradníc a výšky od povrchu hladiny mora (výška 0 m) a 4.dimenziou – čas (dátum/hodin/mi­núta/sekunda) je určený časom vášho narodenia
2.časopriesto­rový bod

  • dnešok – moment vášho čítania tejto odpovede (opäť počítajme všetky 4 dimenzie)

váš doterajší život sa nachádza vo vašom osobnom časopriestore medzi týmito dvoma bodmi.

PS.
ale možno sa mýlim…
v tom prípade mám iné vysvetlenie:
Čo je to časopriestor? Keď majster povie robotníkom: „Budete kopať kanál odtiaľto až do večera.“

Doplňuji:
zaujímavé vysvetlenie
http://server­.sk/zaujimavos­ti/veda/ako-vytvorit-casopriestor/
„Ako vytvoriť časopriestor
Fyzik Igor Smolyaninov z marylandskej univerzity v College Parku našiel spôsob akým vytvoriť laboratórnu verziu "kvantovej peny“, ktorá podľa niektorých teórií kvantovej gravitácie tvorí časopriestor. Podľa týchto teórií sa časopriestor môže javiť ako hladký a zakrivený, no pri priblížení zistíme že ho tvoria malé čierne diery, pričom každá z nich je široká asi 10–35 metra. "
Teória časopriestoru má aj svoje čaro…
"Vesmír tvorí súhrn všetkých častíc a energie plus časopriestor, v ktorom sa všetky udalosti odohrávajú. Latinsky universum (voľne) preložené „všetko v jednom“, (staro)slovanský pôvod „vesmír = celý svet“. "
http://www.ta3­.sk/~zkanuch/ap­vv/wwwheslar/pdf/1205­423075_Vesmir­.pdf

Kelt

Když se časoprostor skládá ze tří prostorových souřadnic a jedné časové, je si třeba uvědomit, že dohodou bylo určeno, odkud se vezme počátek souřadnica a jak se to bude počítat, stejně byl nějak definován čas. Co to znamená, jestli je skutečný nebo pomyslný? Podle GPS a určím souřadnice a podle Slunce, hodinek určím čas – to je skutečný prostor? Strom vedle mne je skutečný, mohu ho smysly vnímat, ale u prostoru a časoprostoru nemohu jednoznačně tvrdit., zda je takový nebo takový.

Mozeq

no čas vymyslelo lidstvo (teda snad)… prostor je existenčně skutečný… z toho podle mě, je časoprostor čas v prostoru, takže je pomyslný, ale zároveň i skutečný 🙂

Reezo

Čas je propojený s vesmírem. Teoreticky dokud se vesmír rozpíná, tak čas neustále běží dopředu. Otázka je co se stane, až se přestane rozpínat?? zastaví se čas nebo se začne zase vracet?