Kepler

Je být zapálený pro věc kladná vlastnost, nebo je to fanatismus?

Pomněte mistra Jana Husa, jak skončil.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jan_Hus

Nejlepší odpověď
hapiky

Záleží na tom, pro co je zapálený. Výzkum-ok, náboženství-ok,sport-ok.
Zapálení cigarety je špatné zapálení pro věc.
Fanatismus je škodlivý ve všem, i když je zapálený pro dobrou věc!

Další odpovědi
anonym

Spíš bych řekl, že bez skutečného a okolím často i vysmívaného zápalu pro věc ani není možné něco podstatného vykonat. Ono totiž základem k tomu abyste v určitém oboru vynikli je odvaha vystoupit vůbec z řady, tvrdohlavost, neústupnost a píle, říkejme tomu dohromady klidně zápal, ale jsou to podstatné esence úspěchu.

Vezměte si jak byl třeba Tesla zapálený pro svou věc, prakticky kvůli myšlence bezdrátového přenosu energie skrze samotnou Zemi zruinoval každého investora který mu na realizaci tohoto snu dopřál nějaké peníze, byl v tom velmi neústupný a kdyby byla trochu šance a fyzika nabídla nějakou skulinku k tomu, aby taková věc byla uskutečnitelná, tenhle člověk právě díky zápalu měl největší šanci to dokázat.

ivzez

Záleží na míře, věci a úhlu pohledu.

Např. u zapálení pro náboženství převládají negativa
násilné šíření „toho správného vyznání“
křižácké války
husitské války
misie
„oblbování“ dětí
(Nebýt náboženství, nebyla by na světě spousta zla.)

Kelt

K dosažení úspěchu je třeba nadšení pro věc a víra v úspěch. A pak ještě strategie, jak postupovat. Občas je třeba zastavit, občas jít. Přes cestu taky nepřecházím bezhlavě, ale podívám se na semafor, na přijíždějící auto. Je třeba dojít do cíle, na vrchol a ne zastavit se před vrcholem a skončit.

aliendrone

Řekl bych, že je to liminováno jednak mírou zapálení, druhak i objekem zapálenosti. Ono totiž občas stačí, když ti takříkajíc „hoří koudel u prděle“, což např. v případě gangstera Dochyho může vést až ke katastrofě globálního rozsahu (vznícením nahromaděných plynů) – vzpomeň na Krakatou! Ostatně u většiny ani ty plyny nemusíš zapalovat, abys dospěl k závěru, že je to k neudýchání. ;) :D :D

Kepler

alien: možná to nevíš, ale Werhner von Braun přicházel na své nejlepší nápady, když si zapaloval vlastní probublávající prdy ve vaně!

Kepler

Je nutno rozlišovat:

  • zápal pro dobrou věc
  • zápal pro špatnou věc
  • zápal pro mylnou věc (jako Tesla)

anonym

tedy abych se vrátíl k otázce, za mě jednoznačně kladná 🙂 ať už to má jakýkoliv výsledek.

Kepler

O tom se dá polemizovat. Otroci jistě nestavěli pyramidy s nějakým zvláštním zápalem a zápal nacistů i komunistů pro svou ideologii jistě taky nelze hodnotit kladně…

anonym

dobře 🙂 myslel jsem to tak, že nezáleží na tom zda ten sen nakonec dojde naplnění. Ne tak, že ten sen může být jakkoliv morálně zvrácený. Ale moje chyba, nepřesně jsem to formuloval.

Rokio

Kepler: Pyramidy nestavěly otroci, ale kvalifikovaní dělníci. Byli to běžní lidé, možná s nižší společenské vrstvy, ale ne otroci.