ptáč

Je boj za lepší svět útokem proti těm, co se bojí udavačství?

Jedna celkem nenápadná a neobyčejná žena vystoupila proti diskutabilním vtipům smrdících nesnášenlivostí, visících na fejsbůku. Reakce ‚obyčejných‘ lidí ji v reakcích na její článek odsoudilo jako soudružku, udavačku, ta, která neumí vést dialog, atd. A tak se ptám, opravdu se bojíme řídit svět, necháme se vést až fašizujícími sděleními na sociálních sítích? Opravdu jsme tak tvrdí, že nám to už nevadí?

Náhled na článek paní Terezy O rasismu http://boehmo­va.blog.idnes­.cz/c/428463/O-rasismu-a-antisemitismu-v-Cesku-aneb-kdyz-se-zrudy-bavi.html

A zde můj postoj a otevřený email:

Zdravím. Občas mě z práce bolí záda nebo celé tělo, tak namísto pěkného víkendu zůstávám u čtení všeho na internetu. Dali vám na HP odkaz na článek O rasismu…, tak jsem si jej přečetl. Zpočátku jsem se bál, že budete bonzovat, kdyby jste vládla světu… Ale co je to kdyby? Hlavní je to, co jsem z vás pochopil 🙂 Samozřejmě, že jsem četl všechny komentáře k článku. A zpočátku zpupně souhlasil s většinou názorů. Názorů o donašečství, o totalitě, o vlastním způsobu vypořádáním se se světem i sám se sebou, jak to dělají fašisté a ti co takové nechutné příspěvky zveřejňují. Ale protože jsem chtěl znát hrubé obrysy kdo jste, co jste, jaké zaujímáte místo v naší společnosti, NEuviděl jsem puritánskou zajíkavou ovci, která by pravidelně reagovala ‚Hhhh, to se nesmí!‘, ale viděl maminku která dětem ukazuje svět. Ukazuje svým i cizím dětem, jak vypadá svět. Takže vás podporuji.
Nejsem spisovatel, ani se mi nechce psát, protože zedníci nikam nepíší, nechodí volit, a vůbec; jsme zaostalí. Ale nelíbilo se mě, jak většina diskutujících, mající své účty na iDnes, jsou názorově ve většině oproti těm, kteří pouze prolistují a nejsou zaregistrováni. Prostě někteří mají své starosti s kynutým knedlíkem, se svým capartem a nebo lasičkou ve svých diskuzích.
--- Píšu – popisuji věci časově obráceně a raději zpřeházeně, i když možná chvíli potrvá, co jsem chtěl říct. Chci vám víc ukázat můj myšlenkový pochod, než holou větu. Je správné slovo ‚společnost‘? Co vystihuje ‚společnost‘? Raději bych byl, kdyby se to říkalo jinak. Zkusme třeba ‚my‘.
My už nevíme kudy kam, chceme na sebe mermomocí upozornit šokujícími akcemi, videi i obrázky a co nejhorší, slovem. My děláme tento svět, a my říkáme, jak těmi druhými opovrhujeme. Co těm druhým uděláme. Ale my všichni takoví nejsme. Takoví jsou oni. Oni. A proto mě nesedí označení společnost. Oni mě společnost nedělají. Oni, kteří šokují a uráží vtipem, humorem. Slovní hříčkou, která má za úkol někoho ranit, vloží do jpeg obrázku, i když by to mohli vyťukat nebo zkopírovat a vložit. Takovou práci si s tím dají. Jako by už dopředu věděli, že jejich vtip respektive útok je adresován vložením obrázku nepohodlné osoby. Ještě tam vloží podobenku.
Proto jsem si dal práci a čas, i když práce vypadá úplně jinak, abych vás kontaktoval a vyjádřil vám podporu. – Proč. Protože zaregistrování na stránky diskuzí na iDnes není jednoduchou záležitostí, ale nemá to cenu se tam hádat, a ještě si pamatovat přihlašovací údaje. Na to nemám náladu.
Vidím tedy podobnou maminku kterou jsem poznal, s takovou pohádkovou povahou, která žije v růžovém světle, s vědomím, že nesmyslnost zla do světa nepatří, půjde bojovat. Rázná, aktivní, chytrá, komunikativní. http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/700959/Ske­novany_dokumen­t.jpg
Mé rozhodnutí je podpořit vás v tom boji. Svět má být takový, jaký chcete aby byl. Není to zlý svět, plný strachu. Naopak, je to svět rozvoje duše člověka. Tak to alespoň cítím, když o tom článku přemýšlím.
Už jsme si celkem všichni zvykli, že s některými lidmi nic nenaděláme, projevujeme jim sympatie, nebo netečně hledíme na zločince kopající do bezdomovce. Vždyť je to normální. Máme svých starostí dost. A že si někdo anonymní utahuje z Natálky, která je ale také člověk, no tak co? Tak se trpce zasmějeme.
Víte, co je na světě nejvzácnější?

Víte, co, nebo kdo je na světě nejvzácnější?
_____________­________________________­________
Není to obvyklá empirická zkušenost s tím, co už tady bylo a bylo nám z toho špatně. Že už to podruhé nechceme zažít. Nějaké zákazy o tom, co si člověk smí myslet nebo jak se projevovat. Ale ukázání na to zlo, které nazýváme nepravým jménem „černý humor“. Bolestivý, křivý, nepravý, lživý, vtip který ukazuje na chudou povahu té osoby.

  • Jste to vy, která dává všanc (vabank?) sama sebe, svou vlastní osobnost, která ukazuje jak má svět vypadat. A váš svět nevypadá vůbec špatně. Víc takových lidí, bude na světě líp.
  • Poukázat na špatnosti, posvítit. Ukázat na ten rozpor, kdy my chceme mít krásný život, svět k žití a zároveň jsme to my, kteří si to kazíme. Oddělit nás, na ‚my‘, to je ta společnost, a ‚oni‘. Oni, kteří to něčím kazí.
  • Učí děti svými pohádkovými knížkami věřit v dobro, vede děti za ruku do jejich budoucnosti. Vede je k sebevědomí, a k lásce – vysvětlím: opak strachu je láska.

Domnívám se, že kdyby na facebookové výlevy a na tvůrce divných náhledů na svět, co kazí život druhým útočilo divoce víc lidí, tak jak jste to učinila, oni by se ocitli na druhé straně, stali by se menšinou. Takové chování by nebylo akceptováno a hovořilo by o ostudě. Teprve, až nás, což jsme my, bude víc v převaze, staneme se stádem a semkneme se proti vlkům. Pak teprve se dá mluvit o společnosti.
Přeji vám hodně životních úspěchů a radostí. Ptáč

Nejlepší odpověď
Banán88

jejda to je dlouhy :) rovnou se omlouvam a priznam, ze do takoveho cteni se mi nechce.. Pokusim se tedy sdelit svuj nazor na cisty dotaz shora:

Dokud budou udavaci, svet nebude lepsi, dokud bude velka skupina potlacovat v nazorech mensi skupinu, svet nebude lepsi, dokud budou mocni zneuzivat bezmocne, svet nebude lepsi atd atd kazdy ma narok na nazor, temer kazdy nazor ma hodnotu. Ovsem pak je tu druha stranka veci, pokud je jednotlivec konfident a jeho jednani podkopava „spravnou vec“ pak se ho zbavme.. pokud „mensina“ neni schopna podridit se vetsine i pres to, ze jde o „dobro veci“ zbavme se ji.. Pokud Mene mocni nebudou mit nad sebou vladu mocnych pak prijde anarchie a zkaza atp atp…

jak zpiva Landa v jedne sve pisni: „… proti zlu zlem, ale nestat se grazlem“
… … lepsi svet? Sci-Fi ..

je moderni uzivat slovicka jako :diskriminace, nasismus, fasismus, rasismus.. tim se ohani kazdy, kdo je prospechar a necini nic dobreho..
chceme li bojovat s lidskou hlouposti a pomahat okoli v otazkach dobra a zla, zacneme nejdrive u sebe.. Ale proc tak cinit? kdyz poukazovanim na jine zakryjeme vlastni? Lenost, pohodlnost, zlomyslnost, sobectvi atd atd.. tak zni dnesni motto

Další odpovědi
ivzez

Odpovím trochu jinak.

Přečetla jsem si otázku, článek Terezy Boehmové, diskuzi pod jejím článkem, článek pana Krále (vč. diskuze), článek Veroniky Valíkové a pár dalších, na které mne nasměrovaly odkazy z výše zmíněných.

Myslím si, že nejde o „boj za lepší svět“ ani o boj proti těm, kdo se bojí udavačství. Jde o boj etiky a slušnosti proti neúctě vůči lidem, neúctě vůči neštěstí jiných, proti netoleranci, rasismu, antisionismu, …

Ti, kdo se ohánějí „práskačstvím“ nebo „udavčstvím“ tak nemusí nutně činit kvůli tomu, že by z obojího měli obavy. Spíše mi přijde, že už jsou natolik otrlí, že v tom, nač zmínění autoři poukazují, nevidí nic špatného.

A to je podle mne dost alarmující.

MK44

Udavačství a donašečství má v našich středoevropských poměrech neblahou tradici. Už za Rakouska …, ale kdo by nečetl Švejka, že? A potom za nacistů a za komunistů. Není divu, že se vyvinul odpor k nahlašování úřadům čehokoli, a to i když jde o zjevnou špatnost. Ještě dokážeme rozlišit, když

  1. někdo udal Gestapu souseda, že poslouchá zakázané rozhlasové vysílání,
  2. někdo v Kuřimi nahlásil policii, že zachytil signál z elektronické chůvičky, který budí podezření, že dochází k týrání dětí,

ale jinak v tom máme dost hokej. Tak se Vám může stát, že nachytáte na zahradě zloděje, jak Vám krade hrušky, zavoláte polici a on, když ho policie odvádí, na Vás přes rameno křičí, že jste práskač. Takže v tom, jestli jsem správně pochopil úvodní otázku, do určité míry můžete mít pravdu.

Jinak, černý humor je obzvláště těžká disciplina. Vyžaduje vysokou míru vkusu a schopnosti posoudit, jak ho kdo může pochopit. Velice snadno upadá do cynismu. Některé ukázky uvedené na stránce z Vašeho odkazu dosvědčují, že ho zvládne málokdo. Internet sice má být mediem svobodným, ale nikdo by neměl zapomínat, že je i mediem veřejným. Konec konců nejlepší humor je, když si někdo umí udělat srandu sám ze sebe, ne?

ptáč

Message „Re: Zamyšlení nad stavem věcí a palec hore“

Dobrý den, --------,

moc děkuji za krásný a hluboký ohlas, který jsem přečetla jedním dechem
a ráda se k němu budu vracet. Píšete moc pěkně. Kdybyste si chtěl
založit blog, určitě to bude přínosné. Líbí se mi, jak jste popsal váš
náhled na věc.

přeju vám krásný den a děkuji za váš čas

Tereza Boehmová

Dne 20.10.2014 22:35, -------- napsal(a):

ptáč

Pokračování http://boehmo­va.blog.idnes­.cz/c/428726/Po­dekovani-a-radost.html

obsah:

Mám velkou radost, že článek vzbudil ohlas a rozproudil debatu.

Díky za krásné maily a zprávy plné podpory. Děkuji i těm, kteří mi psali zprávami, že mi děkují za odvahu a článek by sdíleli, ale bojí se a nechtějí smečku toužící po lynči… Mně je to skutečně ukradené, ať se tu klidně unadávají, já to nečtu. Mám odsud z iDNESu trénink z diskusí a nedotýká se mě to. Je to jejich ostuda, ne moje.

Se strachem se má bojovat a nemůžeme pořád čekat a bát se, protože pak vyhraje svět, kde se oni řehtají židům v plynu a zabité znásilněné holčičce do úst vloží „Aspoň jsem nezemřela jako panna“.

Kdo přidá „Lajk“ této stránce, to tím, že to podporuje, vlastně schvaluje.

Tady vůbec nejde o černý humor, který miluju a kdo mě zná, to o mně velmi dobře ví. Jen se jim podařilo vám ten rasismus, hnus a antisemitismus výborně prodat.

A argumenty, že na té stránce jsou i „vtipy“, které pobaví a jde o svobodu slova – jsou asi tak chytré, jako říkat, že XY sice nenávidí Židy a Romy, ale jinak má docela pěknou košili a občas pohladí svojí rybu.

A nejde vůbec o zákaz stránky. Ale o skrytý rasismus za humor. O obezličku, kterou si tito lidé našli, aby mohli pod rouškou humoru obcházet zákon.

A velké poděkování Václavu Královi, jste u mě opravdu frajer, hluboce smekám

http://vaclav­kral.blog.idnes­.cz/c/428821/Is­lamismus-komunismus-a-citace-o-jsou-jedno-a-totez.html

V tomto článku je velmi dobře vystižena ona „nevinnost humoru“

a ještě něco k diskusím

http://boehmo­va.blog.idnes­.cz/c/429256/Ty-dvere-maji-rozbite-kovani.html

K zamyšlení rovněž článek Veroniky Valíkové

A pana Oldřicha Mazala

A nesmíme zapomenout na text pana Václava Krále o podaném trestním oznámení

ivzez

Přestože je otázka dlouhá, doporučuji si ji pročíst a podívat se i na další články (Václav Král i Veronika Válková se postavili za Terezu Boehmovou, V. Král podniká další kroky). Stojí to za pročtení.

ptáč

jojo, našel nový článek Ty dveře mají rozbité kování… podle některých komentů spousta lidí neumí číst. Téma slovních obratů o ohořelých dětech a poskokům Hitlera a jiných legrací je dlouhodobě pod slámou. Uvidíme jestli sláma začne doutnat, přidejme taky pár sirek. — I když, na to stínání hlav by si taky člověk zvykl. Vždyť tím zkusila nejvíc Francie. 300 lidí denně.
Jen musíme zůstat v té rovnováze a nebýt jako radikální mravenci nebo ovce. — Proč stínání hlav. Nejdříve se narodí mimino a řve. Potom řve že musí mít hračku, potom řve na matku, poté zbije otce. Nakonec vládne lidu, nebo podniká a vyhrožuje. Lidé jsou podle takového pouhým majetkem a prostředkem k uskutečnění svých záměrů. Je mu to jedno. A když bude mít dovoleno o někom rozhodovat, taky této možnosti využije. Netvrdím tedy že by něco mělo být tak nebo tak, ale něčeho nadbytek, toho, co je zde v dnešní době se zdá být tak normální, že člověk už nemůže být něčím šokován.