Avatar uživatele
terry

Je bezpečné nechavat CD přes léto v autě?

Vadí nebo nevadí jim vysoká teplota, která je v interieru při parkování na slunci?
Mám je jen v krabiččce.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? gecco před 2548 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Co je CD??
😉
Vypalovacky takto odrovnas za treba vikend…
Lisovany to chvili vydrzej – ale dlouho taky ne…
___
Idealne je skladuj v mrazaku…
A ty nejhranejsi i zkopiruj…
😉

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Může je to poškodit. Asi nejhorší místo je nechat je položené na palubce, kde na ně (kromě horka v autě) bude i přímo svítit. Takhle je pravděpodobně za vhodného počasí odděláte i za jedno odpoledne. V uzavřené krabiččce a alespoň trochu schované – tam by to měli vydržet, ale životnost jim to určitě nezvýší…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Klaproth

Zela určitě jim to na životnosti nepřidá.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mzm

Podle mě by teplo v autě těm lisovaným CD vadit nemělo. Co by se mohlo poškodit? Jsou to důlky pokryté tenkou kovovou vrstvou…

Vypalované, to je organika, tam je to jasné…

před 2548 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Moc bych na to nespoléhal. Jednak různá pnutí jak píše cochee, jednak samotná hmota s teplotou trochu měkne. Ale nejspíš budou odolnější než pálená. Také zpravidla cennější 😉

před 2548 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Neexistují dva materiály s absolutně stejnou tepelnou roztažností. Takže se jinak roztahuje ten polykarbonátový základ, jinak ta napařená vrstvička a jinak ten potisk na disku. Tím se celek mírně mechanicky deformuje, ohýbá se (princip bimetalu je tentýž). Opakovanou mírnou deformací se může narušovat mikrostruktura hmoty a pokud se k hliníkové vrstvě začne nějakými mikropóry dostávat vzdušný kyslík, začne tím i oxidace toho hliníku. Dovedu si představit, že méně kvalitně vylisovaný disk utrpí i více, například, že se od sebe oddělí jednotlivé vrstvy disku.

před 2548 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mzm

No, to je hodně teoretická úvaha. Nějaká zkušenost z praxe? Asi to vyzkouším…

před 2547 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Já to mám i vyzkoušeno – v autě si pár CD do přehrávače vozím – a už párkrát jsem je nahrazoval…
😉

před 2546 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

No, teoretická. Praktickou zkušenost nemám a rozhodně ji nemíním nabýt. Takže ty si ale klidně zkoušej 🙂

před 2547 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava