Kulpix

Je bezpečné dát modernímu komínu „přečíst noviny'“, pokud nemá tah?

Dříve u starých komínů se to tak dělalo, že se otevřela branka a zapálily se noviny, aby to alespoň trošku prohřály – pro zlepšení tahu.
Jak je to u nových komínů?
Může se to tak dělat?

Nejlepší odpověď
Dochy

U nás se tento způsob používal na rychlé vymetení sazí. Ale to jsme měli samotu a tohle se u nás praktikovalo jen když byl sníh. V husté zástavbě to nemůžete použít. Sousedi by asi neocenili když jim v bytě přistanou vaše hořící noviny.

Další odpovědi
Kepler

Já myslím, že mezi starými a novými komíny není principiální rozdíl. O ohřátí vůbec nejde. Ideální je dát hořící noviny přímo pod komínový otvor (pokud jsou komínová dvířka). Horké spaliny mohou jedině vzhůru a tak spustí tah.

Drap

Jde, toto ale funguje hlavně v létě, když je crch komínu zahřátý sluníčkem a utvoří se tam zátka teplého vzduchu. V zimě ten efekt nebude tak silný.

mosoj

Komínu to neuškodí, ale něco není v pořádku, pokud to dělá neustále či často! Příčin obráceného tahu může být mnoho!
https://search­.seznam.cz/?q=o­br%C3%A1cen%C3%BD+tah&oq­=obr%C3%A1cen%­C3%BD+tah&sgId=_nA­IxxIn9SzNhiw7T­hMVnFwokS4fziz­MkGz7YG47z7%3D%3D&thru=&­su=&aq=&source­id=szn-HP