Kryšpín

Je amazonský prales plícemi planety či nikoliv?

Brazilští představitelé, jsme svobodná a slušná země která nikdy neprováděla kolonie a imperialistické praktiky. Starejte se o svůj domov a i své kolonie, můžete si zalesňovat Evropu.

Nejlepší odpověď
Henry1660

Není, kyslík produkuje ale ani náhodou tím nezásobuje celý svět. A neprodukuje dokonce ani tolik kolik se tvrdívá (je to mnohem mnohem míň až tak 6× míň než než se uvádí). Určitě neplní úlohu plic pro Zemi. Tím ale neříkám, že by se o něj nemělo dobře starat, měl by se zachovat a ba co víc, měli bychom usilovat o to, aby byla zalesněná celá planeta. (Navíc každé procento, které přispěje kyslíkem do atmosféry je dobré).

Myslím, že tohle by snad (vyjímečně) mohlo být věrohodné:
https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/a­mazonsky-prales-plicemi-planety-mytus-40294554

Další odpovědi
Kepler

Amazonské pralesy jsou jenom jedním ze zdrojů kyslíku a pohlcovačů CO2, stejně jako pralesy africké a jiné. Jistě jsou ale významný zdroj. Naprosto nejdůležitější je ovšem fytoplankton v oceánech. Co mě ale na těch Brazilcích sere, je to, jak jsou arogantní a jací jsou to blbci ve věci ekologie.

Rokio

Amazonský prales je jedna plíce planety a prales v rovníkové Africe je druhá plíce planety.

Pepa25

Není. Poměrně pěkně je to vysvětleno tady: https://denik­n.cz/187647/r­ostliny-to-delaji-v-noci-zelene-plice-planety-nejsou-dobrym-prirovnanim/
Stručně: většinu vyprodukovaného kyslíku tropický prales opět spotřebuje. Jeho přínos je především v biodiversitě.