marci1

Je a nebo není překonání 2m vysokého plotu překonáním jisticího zařízení ?

http://www.blis­ty.cz/art/73465­.html
Doplňuji:
Zaujalo mě, že podle pana Houdka je tento případ zločin tím, že pachatelé vybírali kontejner s jídlem, ale že se vlastně jedná o vloupání s krádeží, o tom se již nezmiňuje. 🙂

Nejlepší odpověď
klumprt

Jde o překonání jistící překážky s použitím síly, čili vloupání ve smyslu § 121 TrZ. V praxi se používá hranice dokonce 180 cm. počítám, že na to budou nějaké letité judikáty, ale teď se k nim nedostanu.

Dá se říci, že kdo přeleze plot vyšší než 180 cm a za ním na pozemku něco ukradne, dopuští se krádeže podle § 205 odst. 1 písm. b) TrZ, byť by ukradená věc byla nepatrné hodnoty. Ovšem nemyslím, že by někdo jednání popsané v článku nějaký soud citelně trestal.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast1h8­.aspx

Další odpovědi
led

Prekonanie akejkoľvek zábrany je prekonanie zabezpečovacieho – istiaceho zariadenia.
Príklad – povraz natiahnutý v muzeu pred exponátom. Ak podleziete, prekročíte, preskočíte, slovom prekonáte ho akýmkoľvek spôsobom v úmysle byť bližšie k exponátu – prekonala ste zábranu. Aj ceduľka „zákaz vstupu“ určujúca verejne neprístupný priestor je už určitým spôsobom zábrana.
Doplňuji:
V momente uloženia odpadu do kontajnera sa stáva obsah kontajneru majetkom majiteľa (nájomcu v prípade prenajatia) kontajneru, ktorý je aj povinný starať sa o jeho vyprázdnenie. Obsah kontajneru sa preváža do triediarne, kde triedia odpad a vyberajú recyklovateľný odpad a až potom zvyšok technologicky likvidujú, alebo zašlapujú do zeme na skládke…

arygnoc

plot (akýkoľvek) nie je iba istiace zariadenie, ale aj vymedzovacie, ktoré ‚oznamuje‘, že za ním je súkromný pozemok a nemám tam čo robiť.
toľko ku plotu.

no a s tým jedlom?
veď dotiční spôsobili zápornú škodu – teoreticky ušetrili poškodenému financie za odvoz odpadu.

pokiaľ je krádež odpadu tr. čin, to sme teda dopadli.
niečo iné je ale porušovanie domovej slobody (vstup na pozemok).

klumprt

Porušování domovní svobody by to bylo při vniknutí na pozemek u obydlí tzn. aktuálně obývaného domu, nebo u chaty sloužící k rekreaci. Což samozřejmě Billa není. U porušování domovní svobody pak není rozhodující výška plotu, ale to, nakolik je zřejmé, že pozemek je oddělen od okolí a že patří k obydlí. Pak stačí půlmetrový plůtek na předzhrádce.

A odpad je skutečně něčím majetkem. Buď města, nebo svozové společnosti.

klumprt

Ostatně komu by se nakonec líbilo, kdyby si oplotil pozemek vysokým plotem a lidi by mu tam beztrestně lezli, byť by tam nic hodnotného neukradli?
Tady se směšují dva problémy. Jeden je nezřízené vyhazování potravin a s tím se nedá než nesouhlasit (ale je to jiné téma) a to že někdo někomu šmejdil po oploceném pozemku. A je zde jedno, že je to nadnárodní společnost.

huxa

Zaujalo mne, že někdo může psát takové blafy 🙂