Avatar uživatele
Zlatý

Jde zjistit podle řeči kde daný člověk bydlí?

Jednou tu annas dávala otázku, nebo byl v nějaký otázce odkaz, nebo to byl úplně někdo jinej.. to je jedno, každopádně prostě jsem klikl, nejspíš tady na odpovědích, na nějaký odkaz, a tam se objevila mapa ČR a na ní dudák, dudlík, a bylo tam napsáno jak se ve kterým regionu pojmenovávají různé věci jinak. No, a mě by zajímalo, jestli by šlo podle toho odhadnout, kde daný člověk bydlí, žije nebo vyrůstal. Třeba že by nějakej odborník dostal do rukou člověka, půl hodiny by s ním rozmlouval, a podle toho jak mluví, která používá slova a s jakým přízvukem, by byl po 30 minutách schopen říct: "ty jsi z Kolína". Myslíte že by to bylo možné?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nejdříve rozlišíš, zda je člověk z Čech nebo z Moravy.. Liší se i slovní zásoba - např.. M - sodovka = Č limonáda. Č - sodovka = M sifon atd. . Vzpomínám si, že když jsme jako malí školáci byli někde na výletě v Čechách a kupovali si sodovku, dostali jsem sifon. Někde jsem uváděla i další moravismy a čechismy.

Poznáš obyvatele Ostravy - Osttravaky mají kratké zobaky. Ale v Ostravě se mluví různě, hodně přistěhovalců kvůli zaměstnání. Stejně lze poznat obyvatele z Valašska, Lašska, Hané., ale ale těžko se určí místo. Třeba hanácké nářečí - existují varianty - obyvatelé obce vzdálené od sebe asi 3 km, užívají tvary "dé mi x dé mně. . Stejně je to i jinde. .

V Čechách je typické nářečí podkrkonošské, chodské, jihočeské. Ale i některé specifické tvary existují např. v západních Čechách - chybné "přijdu dýl", místo přijdu později. Nesklonné tatínkovo místo tatínkův, -a, - o atd.) .

Samozřejmě že v současnosti je těžší poznat oblast, protože se užívají tvary nadnářeční, kde některé typické znaky zanikají. Mladá generace mluví spíš obecnou či hovorovou češtinou nebo užívá slang. Mluvu zkoumají jazykovědci, existuje mapa tzv. jazykového zeměpisu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Oblastně určitě, ale konkrétní město těžko, nářečí jsou spíše plošná záležitost než bodová (člověk z Teplic v Čechách bude s největší pravděpodobností mluvit úplně stejně jako člověk z Ústí n/L).


Avatar uživatele
Zlatý

Určit takto přesně místo by možné nebylo. Místní a krajové názvy se různě prolínají. Šla by zjistit oblast.


Avatar uživatele
Pokročilý

Samozřejmě že to je možné. Jen to musí mít člověk nastudované a především naposlouchané. Nikdy to ale nebude na 100%, protože někteří lidé používají krajově specifický jazyk minimálně nebo dokonce vůbec.
Nejde ale jen o slova, ale i o přízvuk a další věci.

Stejně tak se dá podle přízvuku u cizinců určovat zemi původu. Je to jen o tom mít to naposlouchané.


Avatar uživatele
Zlatý

Půl hodiny? To přesně řeknu, z který je kdo dědiny a navrch určím, jestli kobzole hnojil hnojem nebo mrvou či kupoval :o

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Ještě by se do toho dalo zakombinovat i příjmení, pokud nebude příliš obvyklé.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3217
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 941
Zlatý led 720
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.