Hufnágl

Jde zjistit PC, ze kterého se přes anonymizéry někdo pokouší nabourat do blogu? Pokud ano,jak!

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, jde to. Ale není to jednoduché a zdaleka ne každý disponuje takovými znalostmi či možnostmi. Jak? Asi takhle.
Například KAŽDÝ dnešní procesor od Intelu má v sobě zabudovaný vlastní operační systém Minix, který pracuje na úrovni ring –3! (slovy MÍNUS 3!!!!)

To znamená, že je zcela mimo dosah jakéhokoliv tebou instalovaného bezpečnostního softu i operačního systému, všem je nadřazen. Nemůžeš ho zjistit, zakázat, blokovat, Minix v procesoru od Intelu ovládá všechny tvé periférie (včetně kamer, mikrofonu, síťových karet, zkrátka CELÝ POČITAČ) a ty nemáš naprosto žádný způsob, jak tomu zamezit.

BTW – to je také příčina většiny známých (provalených) bezpečnostních chyb, které využívají hackeři, např. pověstný útok „Spectre“ a mnohé další, které se pro uklidnění označují jako „chyba hardwarového návrhu“ – pitomost, jde o chyby v Minixu, přečti si o tom na na webech s koncovkou „onion“. Jinak obecné mlžení kupříkladu zde: https://diit.cz/cla­nek/ridl-je-nebezpecnejsi-nez-spectre-meltdown )

Jistě chápeš, že v takové situaci je jakákoliv snaha o anonymizaci (např. přes VPN či jakkoliv jinak) zcela zbytečná, protože Minix za tvými zády si komunikuje se svým páníčkem a příslušnými „pověřenými organizacemi“ jak se mu zlíbí a ty se třebas můžeš stavět na hlavu. Zajisté je ti jasné, že ti, kteří si s nadšením před lety pořídili digitální podpis (a tím se NEODVOLATELNĚ vydali napospas systému) si dnes drbou hlavu, modlí se o to, aby měli to štěstí a „schovali se v množství“, tedy přesněji, že POKUD si hacker využívající takové techniky někoho vybere jako oběť, nebudou to zrovna oni. I když popravdě, ti, kteří do digipodpisu šli jsou tak blbí, že je to ani ve snu nenapadne. :D :D :D

NEJDE zkrátka vyrobit OS či HW se „zadními vrátky“ tak, aby je nemohli využít s vyjímkou „těch žádoucích“ (FBI, CIA, NSA atd.) i ti ostatní, tedy nežádoucí hackeři. Dokud se budou zadní vrátka do systému (v tomto případě již na HW úrovni!) za účelem fízlování a ovládání uživatelů vyrábět, je veškerá tvá snaha o anonymitu a bezpečnost jen iluzorní.

Jinak něco málo o tom, jak Minix funguje (na toto téma google ze zcela pochopitelných důvodů moc výsledků nevyhodí, a když už, tak jen takové ty obecné kecy, to je ti snad jasné) :( https://www.ro­ot.cz/clanky/mi­nix-je-zrejme-nejrozsirenejsim-systemem-je-ukryty-v-procesorech-intel/

Další odpovědi
Edison

Ano. Když se to umí.

Drap

Zjistit lze, podle tvého dotazu se ti to ale zřejmě nepodaří.

Hufnágl

aliendrone
Děkuji ti za vysvětlení. Odpověď jsem ti zaslal do SZ.

Hufnágl

Drap

Asi nerozumíš otázce, což se ti stává často, a nejen u mne.

Hufnágl

Edison
Ano? Ale ty to neumíš, že!

Kryšpín

Pokud je to vážné požádat – eesyd9×.

Edison

Ne, proč? Měl bych? I kdybych to uměl, tak bych to 1. veřejně neprezentoval, 2. tobě bych to určitě neříkal. Ptal ses, jestli to jde. Na to jsem Ti odpověděl. Něco se ti nezdá?

Hufnágl

Ty se mi nezdáš.

Edison

O to se ani nesnažim. Viz odpověď Aliendrona. 😁