Kelt

Jde získat soubory z disku, který se pokazil?

Tak se mi asi pokazil 2 TB disk, kde jsem měl staženo mnoho materiálu. Většina z toho jsou věci z internetu, takže si to tam mohu pracně zase stáhnout. Otázkou je, zda lze nějakým způsobem získat data z disku a za jakých podmínek cenových a kdo by to tak udělal?. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Na to existuje mnoho specializovaných firem. Samozřejmě to není zadarmo a cena může dosáhnout od několika tisíc i přes 10 000 Kč.
https://search­.seznam.cz/?q=Z%C3%­A1chrana+dat+z+dis­ku&oq=Z%C3%A1chra­na+dat+z+disku&aq=-1&sourceid=top&sId=Ob­DkJws5nLnopT2Ju­i64&sgId=NjA1Mzc4Mi­AxNTc5MTgzODU4LjY­wOA%3D%3D

Další odpovědi
Dochy

Ke Keplerovi doplním: Záleží co se tomu disku stalo. V některých případech to už třeba také nepůjde. Dobré je, že u některých firem se platí pouze za úspěch.

iceT

Stalo se mi také.
Pokud víš, cos na tom disku měl, tak si to stáhni znova.
Já jsem si to nepamatovala, disk jsem zanesla do Optimy, a řekli minimální cenu 3000. Protože jsme vedli širší komunikaci, věděli, že ten samý disk mám doma, a že by šel nějak použít a data zachránit, s tím, že konečná cena by díky tomu nemusela být tak vysoká. Ve finále něco zachránili, ale většina dat byla stejně poškozená a dostala jsem i jmenný seznam, a cena byla stejně smluvené 3000 za v podstatě kus papíru.
Kdybych měla někde seznam toho, co na disku je, tak tu záchranu i oželím, ale neměla jsem. Dneska vím, že zálohy ve formě alespoň psaného seznamu by vyšly levněji a že už bych do toho nešla, protože stáhnout všechno znova sice stojí nějaký čas a prostor, ale je to zadarmo.

Bobek 2

Pevný disk mi v životě odešel dvakrát, vždycky to byl pocit podobný tomu, jaký zažil Komenský, když mu shořela knihovna. V obou případech jsem to řešil přes kamarády, kteří tomu trochu rozumějí – některé typy souborů se podařilo zachránit, některé ne, ale nepodařilo se zachránit strukturu složek, takže to bylo všechno v jednom ohromném guláši – navíc zřejmě mezi zachráněnými byla i spousta souborů, které vlastně už byly regulérně smazané. Nakonec jsem vlastně z toho zachráněného stejně nikdy nic nepoužil – musel bych věnovat nekonečné množství času tomu, abych to nějak uspořádal. Vzpomněl jsem si na pár souborů, které pro mě byly opravdu cenné a těžko nahraditelné, ale ty se mi v tom obnoveném obsahu stejně nikdy nepodařilo najít.

Firmy, které to nabízejí, často mají extrémně přemrštěné ceny – ono je to něco podobného jako pohřební služby, spoléhají na to, že člověk v nouzi a v citovém pohnutí nehledí na korunu.

anonym

To záleží na tom JAK se pokazil, pokud jen odešlo napájení, je oprava relativně triviální, pokud disk funguje ale pouze došlo k vážnému narušení souborového systému je oprava ještě jednodušší (na to stačí jen linux a nástroj PHOTOREC). Pokud došlo k vážnějšímu selhání na řídících obvodech (což je ale nepravděpodobné) bude nutné plotny extrahovat a v kontrolovaném prostředí je přesunout na altarnativní čtecí mechanismus jednu plotnu po druhé, což je pomalé a skutečně extrémně drahé, na toto vám spousta firem raději řekne že to opravit už nejde.

Arne1

Bobek a jiní: Ta cena za obnovu není přemrštěná. Především, platíš know-how, to OPRAVDU něco stojí. Oni to taky nemají zadarmo, většinou spolupracují se zahraničními specialisty na disky (typicky Ontrack). Mívají bezpečnostní prověrky pro zacházení s citlivými informacemi – to také není zadaramo. Od většiny disků musí mít své kousky, které mohou rozebrat a použít z nich elektroniku. K tomu práce. Běžný ajťák servisák pod 500 za hodinu nepůjde. Tohle je práce na úplně jiné úrovni a nemusí to být za hodinu, ve složitějším případě může po disk lozit několik hodin.

Hlada

U všech počítačů všech generací vždy platí: zálohovat, zálohovat, zálohovat…
Je to marný, je to marný, je to marný.
Tato situace by v dnešní době, kdy 1GB stojí 1 Kč, neměla vůbec nastat a to neuvažuji o Velkém bratru, který zálohuje „zadarmo“.