patrikh1410

Jde vytvořit zkrat, který by neničil baterii?

Dobrý den,
chtěl bych jen tak ze srandy dělat zkraty s 12V baterkou, ale nechci, aby se ničila. Jde to nějak?

Nejlepší odpověď
dr.luha

Auto akumulátor snese 300 Ampér, takže ho nějaké dráždění zvonkovým drátem nerozhodí. Ale pozor na popáleniny rukou.

Další odpovědi
mosoj

Ptákovina jako obvykle. Každé prudké zatížení akumulátorové baterie velkým proudem akumulátor ( zejména desky) poškozuje. Podotýkám, že jedině olověný akumulátor ( nikoliv baterie) je schopen dávat vysoké proudy. Akumulátorů je vícero druhů! a ne všechny se hodí na veliké zatížení.

aliendrone

Pokud máš na mysli 12V olověný akumulátor, tak jde. Podmínkou je co nejkratší doba zkratu (ideálně cca 0,1s) a dopřát dostatečný čas (čím delší, tím lepší) k zregenerování (promíchání elektrolytu) mezi jednotlivými zkraty. A pochopitelně tu „zábavu“ neprovozuj DLOUHO, vybít akumulátor tímto způsobem už dost VADÍ! :)

Dávej si bacha na opaly pólů AKB (neškrtej přímo o ně). Celkem bych rád věděl k čemu je TOHLE (zkratování) dobré… ;) :D :D

dudu

Je racionální ničit baterku a ohrožovat svoje zdraví? Kdysi jsem coby „mladý elektrikář“ zkusil dobít velký monočlánek přímo ze zásuvky. Propálil jsem babičce sváteční přehoz a vyhodil pojistky až na sloup. Nechválil mě ani povolaný montér a už vůbec ne rodiče.

Dochy

Co přesně má být ten Tvůj „zkrat“??
Pokud má být zdrojem energie autobaterie, pak se ničit bude. Ona se trochu ničí už i obyčejným používáním.

Pokud už to musí být (jako ten zkrat), zajisti omezení zkratového proudu. Zajisti si, že se obvod včas rozepne. Zajisti aby nedošlo k úrazu
(úraz el., proudem není moc pravděpodobný, ale ani vyloučený, popáleniny, či následky případného výbuchu ale reálné jsou)

orwell

Neznám žádný elektrochemický článek, který by se zkratem na svorkách neničil. Dávat akumulátor schválně do zkratu může jenom magor. Pokud potřebuji znát jeho proud nakrátko Ik, mohu ho zjisti výpočtem jako podíl napětí naprázdno Uo / vnitřní odpor Ri . Vnitřní odpor Ri lze vypočítat z poklesu svorkového napětí při zatížení (Uo – Uz) / Iz, přičemž Iz < Ik a není třeba akumulátor trápit a sebe ohrožovat.