Hufnágl

Jde spárovat dálkové ovládání TV a Set Top Boxu?

Kvůli DVB-T2/T jsem musel koupi set top box, ale k ovládání TV musím používat oba dálkové ovladače a to je otravné. Jde to nějak spárovat, aby TV se zapínala a vypínala pouze ovládačem set top boxu?
Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
anonym

Jde to POKUD televize i set top box podporují technologií HDMI CEC. Ta umožňuje ovládat tv ovladačem set-top box takže ovladač dodany s STB pak není vůbec potřeba . Funguje to tak že vyšlete infrasignal k tv a ta jej (pouze pokud je tv přepnuta na HDMI výstup set-top boxu automaticky předá přes HDMI kabel do set-top boxu a ten podle toho zareaguje (dají se tak používat čísla, šipky, přepínač programu i barevná tlačítka specilnich funkci, dokonce je možné tímto způsobem současné jedním tlačítkem zapnout i vypnout set top box i tv současně. Obvykle to umí set-top boxy s operačním systémem Enigma 2 tam to funguje určitě. U ostatních je třeba se ptát prodejce. Pokud však tv nebo StB HdMI CEC neumí pak to možné není.

Další odpovědi
elkon

Některé settopboxy to umí. Bývá to v popisu napsané. Mají takzvaný inteligentní ovladač, který se naučí co je potřeba. Takže pak lze některé funkce televize ovládat z ovladače settopboxu.

dubraro

Tak přímo, jak si možná představujete, to asi nepůjde. Naopak výrobci vynakládají dost úsilí na to, aby jednotlivé ovladače ovládaly jen příslušný přístroj a nezasahovaly nežádaným způsobem do funkce jiného (i tak se to někdy nepovede).
Existují ale programovatelné ovladače, které umí převzít signály od různých jednoúčelových ovladačů a pak jedním ovladačem ovládat několik zařízení.

Dochy

  1. Ještě záleží na jejich propojení a schopnostech. V případě HDMI může televize posílat příkazy z ovladače po HDMI do STB. Viděl jsem při experimentech s Raspberry-Pi připojené k TV.
  2. Dále by mělo být možné u TV nastavit správný vstup a základní požadavky (rozumnou hlasitost apod) a pak už jde jen o to, aby se TV zapnula a vypnula dle přítomnosti či nepřítomnosti signálu z STB.

mosoj

Jak píše elkon. Některé settopboxy to umí a mají to v návodu popsané. Nyní jsem to řešil koupí nové televize, ale při přechodu s analogu na digitál jsem to řešil dálkově ovládanou zásuvkou kam byl připojen TV i settopbox. Tv jsem potřeboval pouze zapínat a vypínat ostatní jsem ovládal ovladačem od settopboxu . Potřeboval jsem settopbox vypínat, protože měl hanbatou spotřebu ve standby režimu. Takže jsem měl také dva ovladače, ale tím jedním jsem sestavu pouze zapínal a vypínal. Vzhledem ke kvalitě vysílání je zbytečné kupovat TV s rozlišením 4k. Nativní rozlišení na FULL HD je kvalitnější!!!!! A Takovéto TV stojí pár šupů.

Hlada

Ano, jde to, zrovna teď jsem to řešil, konkrétně u STB TS 6820.
Ovladač lze přepnout do programovacího módu, ve kterém se zadá nebo vyhledá kód televizoru. Ten se pak zapíná současně se set top boxem infra signálem.
Druhý způsob zapínání televizoru je kabelem SCART.
V každém případě je základem ovladač set top boxu, který ovládá veškeré funkce. Televizor je jen jako monitor.

Edison

Ge0rge se mýlí. HDMI CEC má jeden zásadní problém: 1. je potřeba TV naučit a ne všechny funkce fungují, některé spíše sporadicky. O přepínnání kanálů velmi pochybuju, leda nějakým „drbáním se pravou rukou za levým uchem krz mezinoží. Pravděpodobnější je, že to půde obráceně: Tedy zapínání TV a ovládání hlasitosti přes HDMI, a to ovladačem od STB, pokud to systém podporuje. Ostatní mají pravdu, neběkré ovladače lze kódem "naučit“ nějaký další přístroj. Dalším řešením je víceúčelový programovatelný ovladač, lze objednat, nebo koupit kit s programem, kabelem a ovladačem a naprogramovat si funkce sám.

anonym

Záleží na tom jaký máte TV a jaké zařízení k němu přes HDMI připojíte. Vaše negativní zkušenost může být odrazem špatné volby jednoho z těchto zařízení při které jste důkladnou podporu HDMI CEC prostě nezohlednil. Z vlastní zkušeností vím, že pokud si pohlídáte na obou stranách dostatečně robusní operační systémy které s CEC problémy nemají, tak to funguje zastraceně dobře. Například spolupráce KODI nebo SET TOP BOXU se systémem Linux Enigma 2 s televizory Tizen a Android TV je naprosto bezchybná, takže ta technologie může fungovat skutečně velmi dobře.

Přepnu li na HDMI 1 (které ale televizor indikuje přímo pod názvem KODI, DVD nebo SetTopBox protože tato zařízení se opět přes hdmi identifikují přímo kategorií a jménem) tak ovladačem televizoru plnohodnotně ovládám KODI (a to včetně tlačítek pro otevření nabídek nastavení, kontextových nabídek, stránkování pomocí přepínače programů a tak podobně), jakmile přepnu na HDMI 2 televizor automaticky stejným ovladačem přestane ovládat KODI a začne jím ovládat zařízení na portu HDMI 2 s operačním systémem Enigma 2 … tak by to mělo fungovat. Ne vždy to tak musí být protože si lidé často kupují zařízení kde je podpora HDMI CEC implementována neúplně (umí třeba jen tlačítko POWER a žádné jiné) nebo vůbec … ale to není problém HDMI CEC to je problém těch zařízení.

anonym

Mám tak vlastně kombinaci zařízení Enigma 2 STB, BLURAY a KODI, které jsou všechny připojeny k televizoru a které ovládám jedním jediným ovladačem a to právě TV ovladačem jen díky HDMI CEC.

anonym

mám nastaveno i automatické vypínání všech těchto tří zařízení pokud je vypnuta televize, pokud přepnu na jedno s HDMI tak se automaticky vypnuté zařízení zapne. To všechno řeší tato jedna technologie pro předávání povelů přes HDMI.

anonym

proti tomu je nějaký účící se ovladač STB naprosto připitomělé „řešení“ které nijak neřeší všechno ostatní, neřeší ostatní zařízení na ostatních HDMI neřeší automatické zapínání a vypínání, …

anonym

tady máte v případě zájmu k dostudování přehled toho co CEC umožňuje https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Consumer_E­lectronics_Con­trol#CEC_comman­ds … reálně se z toho běžně využívá hlavně System Standby, u lepších zařízení ale i Deck Control, Tuner Control, Device Menu Control, Remote Control Pass Through, Device OSD Name Transfer a System Audio Control.

Dochy

Ten CEC z TV funguje (pokud to umí TV, kódy budou jednoznačně definovány)… Jestli to bude umět STB je jiná záležitost.
Mně ty základní kódy fungovaly bez jakéhokoli nastavování z mé strany (asi 12 let stará TV Samsung + Raspberry PI + SW kodi s CEC knihovnou)

anonym

přesně tak, je opravdu třeba pečlivě vybírat koncová zařízení a to optimálně tak aby jejich OS udržoval někdo s pečlivostí a smyslem pro detail 🙂 Pak to funguje jak má.