annas

Jde o stejný význam? N – Pokud nepřijdete ve správný čas, musíte to vzít, Č – Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.

Přísloví N – německé, Č – české
Upraveno podle zdroje https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/N%C4%9Bmec­k%C3%A1_p%C5%99%C3%AD­slov%C3%AD

https://pixaba­y.com/cs/vector­s/%c5%beena-hodiny-b%c4%9bh-posp%c4%9b%c5%a1-si-uz%c3%a1v%c4%9brka-5762754/

Nejlepší odpověď
Drap

Nevidím to jako stejné. U prvního nedodržím všechny podmínky, tak mi někdo něco nutí. U druhého , nepřijdu včas vlastní vinou, tak je logické, že si nějak ublížím. Byla to však moje volba.
V každém případě jsou si dost podobná. Nevím, jak to chápou Němci, je to přece jen kultura trochu odlišná, ale může to být i ve stejném významu. Alespoň v češtině je to naše podle mne jasnější, a zvukomalebnější.

Další odpovědi
elkon

Jestli tomu rozumím, tak jedno je příkaz, druhé informace.

Pepa25

Můžete upřesnit, jaké německé přísloví myslíte? Je to „Wer nicht kommt zur rechten Zeit, der muss seh'n, was übrig bleibt“ ?

annas

Pepa25,

Mně nešlo o německý text, ale jednu možnost jeho významu. Využila jsem přísloví z odkazu a přeložila do češtiny. Jde o podobnost, nikoliv přesnou shodu. kdo pozdě chodí, sám sobě škodí, V němčině se podobný význam přísloví
vysvětluje jjak,.

Třeba jak se české Kdo pozdě chodí … přeloží do něšmčiny,.

wer nicht kommt zur rechten Zeit, der muss sehen, was übrig bleibt.,
Němčina naše přísloví neuživá v uvedené podobě, ale synonymně.

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/kdo_pozd%C4%9B_chod­%C3%AD,_s%C3%A1m_sob%C4%­9B_%C5%A1kod%C3%AD

Synonyma k českého opozdnímu příchodu: pozdní hosti jedí kosti; kdo zaváhá, nežere; kdo dřív přijde, ten dřív mele