Jde nějak z mailu vytáhnout IP odesilatele a následně zjistit polohu serveru?

prosím polopaticky, jsem BFU

Nejlepší odpověď
Straka

Ano:
Ke zjištění IP adresy odesílatele (pokud byla zpráva odeslána přímo z počítače odesílatele) lze zobrazit hlavičku zprávy, kde je IP adresa odesílatele napsaná (jsou tam napsané i adresy, přes které e-mail cestoval).
Pokud byla zpráva odeslána z webových stránek, bude hlavičce druhý konec cesty na serveru těch webových stránek.

K určení polohy serveru lze použít traceroute 1.2.3.4 (v Linuxu) nebo tracert 1.2.3.4 (ve Vyndous), přičemž výsledkem bude řetězec IP adres a názvů strojů, přes které spojení prošlo až k cíli.
Služba whois (v Linuxu lze přímo, jinak např. webovou službou) dohledat vlastníky vypsaných IP adres/domén.

Pokud je cílová adresa přidělována dynamicky, povede whois pouze k adrese poskytovatele připojení k internetu, ten jediný by potom měl být schopný dohledat který počítač v onu dobu byl pod touto IP adresou připojen.

IP adresa odesílatele v hlavičce e-mailu se samozřejmě také dá snadno falšovat.

Další odpovědi
VoxMortis

Ano