Makina

Jde nějak, alespoň přibližně, odhadnout vyšší tělesnou teplotu, či horečku, když zrovna není k dispozici teploměr??

Odpovědi
sevos

Já to poznám podle toho,že mám studené čelo.

isteron

Skúsenejší rodič, viacnásobný, už priložením dlane na čelo potomka vie posúdiť, odhadom, či má čelo teplé, alebo až rozhorúčené. Treba si skúšobne siahnuť na svoje, alebo inej zdravej osoby a porovnať.

anonym

určite.
napr. pri 100 stupňoch vrie voda.

ale vážne:
pery sú veľmi citlivé na teplotu.
ak človek s predpokladanou normálnou teplotou priloží napr. pery na čelo človeka s teplotou, mal by cítiť jeho vyššiu teplotu.

inak pri vyššej telesnej teplote má človek pociť smädu (to je žízeň) a je mu teplo.

zvýšená teplota ale nie vždy je prejavom choroby, vzniká napr. pri zvýšenej telesnej námahe, sprevádza napr. menzes a pod.

vterra

Lze to odhadnout například na základě změření tepové frekvence – při zvýšené teplotě obvykle zaznamenáváme i zvýšenou tepovou frekvencí. Základem je ovšem znát svoji obvyklou tepovou frekvenci za minutu. Obvykle to bývá v klidu okolo 72/min. ale liší se to dle věku trénovanosti a mnoha jiných věcí…