Jantar2

Jde naprogramovat/nas­tavit aby se počítač/server v určité hodiny spustil?

myslím aby se sám zapnul… Vím že přes cmd jde nastavit aby se vypnul ale se zapnutím je to oříšek jelikož se OS spustí až po spuštění počítače (tedy po pár sekundách až minutách stisknutí talčítka kterým PC spouštíte)

Nejlepší odpověď
cochee

Jde to zapnout u počítačů, u kterých to podporuje BIOS. Pokud podporuje, je to součástí „oddělení“ Power Management. Počítač lze totiž probudit na základě různách událostí, např. aktivita na LAN rozhraní atp. a událost RTC, Real Time Clock neboli vnitřních hodin PC, je jednou z nich. Některá PC lze takto pouze probudit, některé přímo zapnout z vypnutého stavu, záleží na tom, jak je navržena základní deska. Vzhledem k tomu, že jsem zatím viděl jen zapnutí s konkrétním časem a datumem, nelze nastavit „každý den v 08:00“, ale jen jednorázově, napříště se to musí znovu nastavit s konkrétním datem. Ale neznám všechny BIOSy, možná že existuje i takový, který to umí nastavit jako opakovačku.
Doplňuji:
setapouch: to je zbytečně složité, existují spínací hodiny, počítač jde nastavit tak, aby se spustil při nahození vstupního napětí na zdroj :)

Další odpovědi
anonym

Jak chceš zařídit, aby na vypnutém počítači běžel program???
:-O
Ale můžeš jej vzdáleně vzbudit přes funci WakeOnLAN (pokud ji BIOS a LAN karta podporují) – z jiného počítače.

setapouch

Je-li PC vypnuté, pak ne. Probudit z režimu spánku jde, ale opět ho musí podporovat HW.

NICMÉNĚ!!! všechno jde, když se chce. Pokud před vypnuté PC postavíš druhé, zapnuté, pak ti na zapnutém stačí na daný čas naplánovat vysunutí optické mechaniky. K té musíš přidělat tyčku, kterou nasměruješ přímo na spínač druhého PC. Pokud budou tyčka i spínač vypnutého PC v kontaktní vzdálenosti, máš, co potřebuješ :)

To probuzení bude asi jednodušší.
Doplňuji:
(Probudit z režimu spánku jde) naplánovanou úlohou…

Dochy

Jak píše Cochee. Většina plnohodnotných PC (klasická základovka, ne nějaké mini hračičky, notebooky apod…) má v sobě hodiny reálného času i s budíkem. V základu jde probuzení zapnout v BIOSu. Mám za to (ale teď neověřím) že bývá možnost jak na přesný datum, tak „každý den v 8:00“. Podmínkou je, že PC je stále v elektrice – pak zdroj poskytuje základní desce trvale napájení práve pro obvody, které jsou zodpovědné za probouzení (obvykle bývá nebo jemožné zastavit budík, síťovka, USB klávesnice)

Pod windows existují nějaké programy které dovolují budík nastavit, ale je problematické to nějak svázat do hromady s dalšími potřebami. Pro linux je to jednodušší, pokud nainstalujete podporu pro power management, máte nástroje dobře použitelné pro skriptování.

Takto jsem měl nastaveno probouzení počítače pro nahrávání z TV karty. Před vypnutím počítače se vyhodnotil čas pro další nahrávku a nastavilo se probuzení počítače s několikaminutovým předstihem.

V případě výpadku elektriky lze v BIOSu nastavit, že po výpadku se má PC nastartovat, pak zas skript kontroluje co se děje a pokud PC nemá co dělat, zas nasatví budík a PC vypne.

arygnoc

a nie je najjednoduchšie počítač proste nevypínať?
vypnite iba monitor a basta.

:-Q

cochee

Arygnoc: on ten nevypnutý počítač přece jen něco žere a když ho máš třeba jako já vedle lůžka, tak v noci je i „neklidný“ :)

arygnoc

tak potom iba časový spínač napájania.

len si neviem predstaviť, akoby to fungovalo u nb.

toho žrania toľko nebude :D a hluk? – aj to sa dá liečiť, nie?

:-Q

len tak mimochodom:
mať počítač „u postele“, to by ma drahá hnala!

setapouch

cochee: jistě že to jde. Ale z čeho budeš mít větší radost, že jsi to zprovoznil? :)

anonym

😁

cochee

😁